Koroonaviiruse sisaldus on suur pea kogu Eesti reoveeproovides

Äsjased Tartu Ülikooli reoveeuuringu tulemused näitavad, et nädalaga on suure viirusesisaldusega proovide hulk veelgi tõusnud. Eesti keskmist olukorda iseloomustav reoveeindeks kinnitab viiruse leviku kasvu.

20 suuremast proovivõtukohast 17-s on viirusesisaldus suur. Reoveeuuringu juhi, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete professori Tanel Tensoni sõnul on võrreldes eelmise nädalaga suurenenud ka nende väiksemate asulate arv, mille analüüsitulemused näitavad keskmist viirusekogust. „Kokkuvõttes näeme kõrget viiruse taset kõigis Eesti maakondades. Veebruari alguses alanud kasvutrend on jätkumas kogu riigis. Siiski võib näha kasvu teatavat aeglustumist, aga kas aeglustumine jätkub, näeme järgmise nädala tulemustest,“ selgitas Tenson.

Reoveeproove kogutakse iga nädala alguses kõigis maakonnakeskustes ja üle 10 000 elanikuga linnades. Uuring on Terviseametile abistav tööriist, andes varajast infot viiruse leviku hindamiseks enne kliiniliste haigusjuhtude tuvastamist. Uuring aitab avastada varjatud koldeid ja jälgida muutusi puhangudünaamikas. Terviseametit teavitatakse tulemustest regulaarselt.

Proovide kogumisel teeb Tartu Ülikool koostööd Eesti Keskkonnauuringute Keskuse ja vee-ettevõtetega, kes käitavad linnade reoveepuhasteid. Proovide analüüsid tehakse Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi laborites.

Rohkem infot ja interaktiivne kaart uuringu varasemate tulemustega on uuringu kodulehel „Koroonaviiruse seire reoveest“.

Lisateave: Tanel Tenson, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete professor, 5344 5202, tanel.tenson@ut.ee