Kultusliku üliõpilasgrupi Rajacas laul sai Tartu Ülikooli vilistlaspäevaks uusversiooni

Ansambel Duo Traat salvestas Tartu Ülikooli vilistlaspäevaks 1960. aastate kultusliku üliõpilaste laulu- ja paroodiagrupi Rajacas laulu „Armsas Tartus vana ülikool“ uusversiooni ning laulule valmis ka video.

Rajacas tekkis Tartu Riiklikus Ülikoolis 1966. aastal. Grupi sõnalis-muusikalised, satiirilised ning parodeerivad etteasted läksid ülikooli klubis ja mujal Eestis alati täismajale. Rajaca liikmed on praegu Eesti nimekad teadlased ja kultuuritegelased.

Laul „Armsas Tartus vana ülikool“ on sündinud 1970. aastal grupi liikmete Priit Pärna ja Rein Tensoni ülikooli lõpuaktuseks. Viisi autor on Mihkel Zilmer ning sõnad on kirjutanud Mihkel Zilmer, Jüri Kask ja Toivo Tasa.

Duo Traadi moodustavad Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli õpilased Karoliine-Lisette Kõiv ja Kaur Tõnis Einasto. Ansambel mängib peamiselt omaloomingut, mille vahele on pikitud mõni rahvalik pala või muusikute töötlus traditsioonilisest muusikast.

Tartu Ülikooli avalike suhete peaspetsialist Kaja Karo kuulis duot Rajaca laulu esitamas ülikooli kunstimuuseumi näituse avamisel ning mõistis kohe selle laulu mõju ülikooli vilistlastele. „Kui ma Mihkel Zilmerilt salvestamiseks luba küsisin, rääkis ta, et laulu esmaettekandmisel ülikooli aula rõdul olid paljudel kuulajatel, sealhulgas mitmel meesprofessoril pisarad silmis. Minul tuli Duo Traadi esitust kuuldes kananahk ihule,“ rääkis Karo. Seetõttu ei jäänudki muud üle, kui korraldada nii, et ka laulu uusversioonist jääks maha püsivam jälg.

Kuula laulu kontsertlindistust aastast 1970.
Kuula laulu 2019. aasta versiooni ansambli Duo Traat esituses: MP3 ja WAV.
Vaata laulu 2019. aasta videot.

Salvestus: Duo Traat ja Mihkel Zilmer juunior.
Video: Mihkel Kallip, Tartu Ülikooli multimeediatalitus.
Salvestus ja video Mihkel Zilmeri loal.

Rohkem teavet Rajaca kohta saab lugeda veebilehelt rajacas.com.

Lisateave: Kaja Karo, Tartu Ülikooli avalike suhete peaspetsialist, 505 3468, kaja.karo@ut.ee