Lance Armstrongi esindaja võttis ühendust Tartu ülikooli teadlastega

Maailma läbi aegade ühe kuulsaima jalgratturi Lance Armstrongi esindaja võttis ühendust Tartu ülikooli teadlastega sooviga arutada võimalikku koostööd tippjalgratturite dopingu teemal.

Tartu ülikooli füsioloogilise genoomika professor Sulev Kõks polnud veel Andrus Veerpalu dopingusaagast puhata saanud, kui temaga võttis ühendust maailmakuulsa jalgratturi Lance Armstrongi esindaja Johan Bruyneel. Sulev Kõks selgitab ootamatu kontakti asjaolusid: „Kahjuks ei sobi avaldada kõiki detaile, millest Lance Armstrongi esindajaga rääkinud oleme, kuid üldistades võib öelda, et arutasime võimalikku koostööd USA tippjalgratturite dopingu teemal.“ Sulev Kõksi hinnangul on ilmselt Andrus Veerpalu juhtum ning sellega seotud maailma antidopingu agentuuri (WADA) seljatamine spordiarbitraaži kohtus jõudnud ka teisele poole Atlandi ookeani, mis võib olla Tartu ülikooli teadlaste poole pöördumise põhjuseks.

Kõksi sõnul ei andnud ta esialgu mingeid kindlaid vastuseid, kuna peab koostöö osas konsulteerima esmalt oma kolleegidega ülikoolis. Andrus Veerpalu dopingusaaga kaitsemeeskonnas osalesid professor Sulev Kõksi kõrval veel füsioloogia vanemteadur Anton Terasmaa ning geenivaramu vanemteadur Krista Fischer.

Tartu ülikooli teadusprorektor Marco Kirm oli juhtunust kuuldes meeldivalt üllatunud ning lubas Tartu ülikooli rektoraadi poolt igati kaasa aidata, et ülikooli teadlased saaksid analüüsida ja uurida teisigi kõneainet pakkunud dopingujuhtumeid ning anda neile teaduslik hinnang. Marco Kirm lisab: „Ülikool kaalub tõsiselt võimalust esitada sel teemal ka taotlus institutsionaalse uurimistoetuse saamiseks, et selle abil tulevikus sarnastele probleemidele teaduslikke lahendusi leida. Eesti teadlaste tipptase on maailmas taaskord tunnustuse saanud, seega tuleb seda valdkonda sihikindlalt edasi arendada.“

Lisainfo: Marco Kirm, Tartu ülikooli teadusprorektor, tel: 737 5611, 5342 7170, e-mail: marco.kirm@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja