Läti Forbes tõstis esile Tartu ülikooli suutlikkust kommertsialiseerida patente

Tartu ülikool pälvis kiidusõnu lätikeelse Forbes äriajakirja juunikuu numbri artiklis „Kõrgkoolide potentsiaal – patendid“ („Augstskolu potenciāls – patenti“), kus Maija Goluboviča kirjutab, et viimase kahe aasta jooksul on Tartu ülikool kommertsialiseerinud 20 patenti, kuid Läti ülikoolidel pole õnnestunud intellektuaalomandi kommertsialiseerimisel läbi lüüa.

Artiklis tuuakse välja, et Balti riikides on peamisteks patentide taotlejateks kõrgkoolid. Kui Läti neli suurimat ülikooli on viimase üheksa aasta jooksul esitanud umbes 500 patenditaotlust, ent pole suutnud neist ühtegi maha müüa, siis Tartu ülikool on erinevates riikides esitanud umbes 100 taotlust ning kommertsialiseerinud neist kahe aasta jooksul 19, teenides aastas kuni 100 000 eurot. Tartu ülikooli edukaima tehinguna viidatakse artiklis bakterile ME3, mis avastati 90ndatel ning mille litsentsi müüs TÜ 2008. aastal piimatootjale Tere.

Tartu ülikooli intellektuaalomandi talituse juhataja Siim Kinnas selgitab artiklis, et kuna ükski ettevõte ei otsi spetsiaalselt patente, mida osta, siis otsib ülikool potentsiaalseid kliente ise, luues kontakte üritustel, otsides infot äriandmebaasidest ja LinkedIn-ist, kui ka teostades ülikooli turundustegevusi. Samuti toonitab Kinnas, et investorite paelumiseks peab patentide kvaliteet olema piisavalt kõrge ning läbinud põhjaliku ekspertiisi.

Artikli lõpus avaldab Kinnas lootust, et ka Läti ülikoolid jõuavad peagi patentide kommertsialiseerimises Tartu ülikooli tasemele.

Lisainfo: Siim Kinnas, Tartu ülikooli intellektuaalomandi talituse juhataja, tel: 737 6546, 520 4864, e-post: siim.kinnas@ut.ee.

Egle Merbach
TÜ avalike suhete peaspetsialist
Tel: +(372) 737 5509