Leuveni katoliikliku ülikooli algatus tõi väikeriikide ülikoolid arutlema emakeelse kõrghariduse teemadel

Tartu ülikooli rektori Volli Kalmu ja Leuveni katoliikliku ülikooli (Belgia) prorektori Danny Pietersi kutsel arutasid üheteistkümne Eesti, Läti, Leedu, Soome ja Belgia ülikooli esindajad 21. septembril 2016 Tartu ülikoolis koostööseminaril „Internationalisation and language“ („Rahvusvahelistumine ja keel“), kuidas säilitada rahvuskultuuri ja emakeelt üha rahvusvahelisemaks muutuval kõrgharidusmaastikul.

Seminari korraldamise algatus tuli Leuveni katoliiklikult ülikoolilt ja see oli ajendatud inglise keele järjest suurenevast rollist kõrgkoolide igapäevatöös.

Seminari ettekanded andsid ülevaate seadusandluse mõjust erinevates riikides ülikoolide õppe- ja teadustööle, sest õigusaktidega on kehtestatud normid ju nii õppekavadele, õppematerjalidele kui ka teadusprojektidele ja evalveerimisele. Eesti konteksti avas selles küsimuses tänapäeva eesti keele professor Helle Metslang, kes kõneles Eesti riigi seadustest ja erinevatest riiklikest programmidest.

Lisaks võrreldi eri riikide kogemusi, kuidas mõjutavad keelt ülikoolide pingutused muutuda üha rahvusvahelisemaks, paista silma rahvusvahelistes edetabelites jne. Arutati, millised põhimõtteid ja tegevusi võiks kombineerida rahvusvahelistumise toetamiseks viisil, et säiliks ka oma kultuuriline identiteet. Tartu ülikooli kogemusi jagas emakeeleõpetuse professor Martin Ehala.

Seminaril "Rahvusvahelistumine ja keel" osalesid Riia tehnikaülikooli, Riia meditsiiniülikooli (Läti), Mykolas Romerise ülikooli, Vytautas Magnuse ülikooli ja ISM juhtimise ja majanduse ülikooli (Leedu), Åbo akadeemia, Helsini ülikooli, Turu üliooli (Soome), Leuveni katoliiklik ülikooli (Belgia), Tallinna tehnikaülikooli ja Tartu ülikooli esindajad.

Tartu ülikool on järjepideva töö tulemusel ja tänu tipptasemel õppe- ja teadustööle suurendanud oma tuntust ja kaalu nii Euroopas kui kaugemalgi. 2016. aastal on Tartu ülikooli kutsutud mitme rahvusvahelise koostöövõrgustiku liikmeks – Euroopa teadusülikoolide ühendus LERU on teinud Tartu ülikoolile ettepaneku saada võrgustiku nö idapartneriks; ka alles asutamisel olev GUILD võrgustik hakkab koondama Euroopa tugevaid teaduskoole.

TÜ rahvusvahelise koostöö juhi Kristi Kerge sõnul suheldakse mõlema võrgustiku esindajatega põhjalikult ja kaalutakse, millisest koostöövormist Tartu ülikool kõige rohkem võidaks. Suures rahvusvahelistumise tuhinas ei jäta Tartu ülikool aga ka oma missiooni rahvusülikoolina.

Kristi Kerge
rahvusvahelise koostöö juht