Loeng CERN-is arendatavast uue põlvkonna elektron-positron kiirendist CLIC

Teisipäeval, 25. märtsil kell 14.00 räägib TÜ tehnoloogiainstituudi suures auditooriumis (Nooruse 1, 121) CERN-is arendatavast uue põlvkonna elektron-positron kiirendist CLIC eksperimendi arendusharu juht Walter Wuensch.

CLIC on uudse disaini kohaselt arendatav lineaarkiirendi, kus saavutatavad energiad jäävad vahemikku 0.3-3 TeV. Ettekandes antakse ülevaade CLIC-i kontseptsioonist, disainist ja riistvarast. Kirjeldamisele tuleb ka CLIC-i teadus- ja arendusprogramm ning CLIC-i tehnoloogia rakendamine teistes kiirenditüüpides.

Wuensch külastab tehnoloogiainstituuti tänu Tartu ülikooli ja CERNi vahelisele teaduskoostööle, mis toimub Tartu ülikooli ja CERNi CTF3 (3rd generation Compact Linear Collider Test Facility) testgrupi vahel. Koostöö käigus viiakse Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudis läbi materjaliteaduslik uurimustöö selgitamaks kõrgete elektriväljade mõju metallidele ning kõrgete elektriväljade tõttu tekkivate materjalidefektide ning elektrisliste läbilöökide tekkepõhjuseid.

Kõik huvilised on oodatud!

Lisainfo: Vahur Zadin, materjalitehnoloogia teadur, e-post: vahur.zadin@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja