Loodusteadlaste olümpiaad: joogivee tootmine kõrbelinnale

5. mail toimus Tartus Chemicumis Eesti loodusteaduste olümpiaadi eksperimendivoor, kus osales 47 kooliõpilast. Eksperimendis olid tublimad Carel Kuusk ja Kaarel Hänni Tallinna Prantsuse lütseumist ning Oliver Paberits Gustav Adolfi gümnaasiumist, kes ühtlasi osutusid võitjateks ka üldarvestuses.

Tänavuse loodusteaduste olümpiaadi läbivaks teemaks oli vesi. Piirkonnavooru üheks ülesandeks oli kõrbelinna varustamine joogiveega jõest ammutatava loodusliku vee baasil. Eksperimentaalvooru ülesanded panid õpilased võrdlema sama kõrbelinna joogiveega varustamist kahe teise võimaluse abil – kui joogivett tuleb valmistada soolase vee magestamise või reovee puhastamise teel. Katseteks vajalik reovesi oli pärit Tartu reoveepuhastist ning õpilaste ülesandeks oli määrata vajalik sadestuskemikaali kogus reoveest fosfori ärastamiseks.

Loodusteaduste olümpiaadi küsimused hõlmavad keemia, bioloogia ja füüsika ülesandeid nii teooria- kui ka eksperimentaalses voorus. Eesti 15 parimat loodusteaduste asjatundjat 14-15-aastaste kooliõpilaste seas lisaks ülalnimetatud üldvõitjatele olid Mark Gerassimenko Kohtla-Järve ühisgümnaasiumist, Taavet Kalda Gustav Adolfi gümnaasiumist, Arian Lopušanski eurogümnaasiumist, Airon Johannes Oravas Tallinna Prantsuse lütseumist, Paul Kerner Tallinna Tõnismäe reaalkoolist, Aaro Kristjuhan Miina Härma gümnaasiumist, Joosep Kaimre Tartu Kivilinna gümnaasiumist, Taavi Eomäe Tartu kunstigümnaasiumist, Hendrik Eerikson Rakvere reaalgümnaasiumist, Oskar Telgmaa Tartu kunstigümnaasiumist ning Kertu Johanna Jõeste ja Hanna-Ingrid Nurm Tallinna reaalkoolist.

Kirjastus „AVITA“ premeeris üldarvestuses kolme parimat õpilast 190 euro suuruse stipendiumiga. Rahvusvahelisele loodusteaduste olümpiaadile pääsemiseks kandideerivad üldarvestuses 15 parema hulka jõudnud õpilased, kellest sügisel toimuva valikvõistluse käigus selgitatakse välja kuus tublimat, kes esindavad Eestit rahvusvahelisel loodusteaduste olümpiaadil Punes (India) käesoleva aasta detsembris.

Loodusteaduste olümpiaadi korraldustoimkonda kuulub 15 inimest, kellest 11 on Tartu ülikooli bakalaureuse-, magistri- ja doktoriõppe üliõpilased. Eesti loodusteaduste olümpiaad toimus tänavu üheksandat korda ning heameel on tõdeda, et enamik tänastest korraldustoimkonda kuuluvatest üliõpilastest on osalenud võistlejatena nii Eestis toimuvatel loodusteaduste olümpiaadidel kui ka mitmetel rahvusvahelistel olümpiaadidel Eesti võistkonna koosseisus.

Loodusteaduste olümpiaade rahastab haridus- ja teadusministeerium, korraldamist koordineerib TÜ teaduskool.

Lisainfo: Karin Hellat, TÜ kolloid- ja keskkonnakeemia lektor, tel: 737 5179, e-post: karin.hellat@ut.ee;
Siiri Velling, kolloid- ja keskkonnakeemia teadur, tel: 737 5173, e-post: siiri.velling@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja