Lõplikult valmis Marsi-maja esitletakse Strasbourg'is

Nüüd kui kõik viie riigi partnerid – Eesti, Prantsusmaa, Austria, Belgia ja Tšehhi – on ekstreemseteks elutingimusteks loodud Marsi-maja ehitamisel täitnud oma rolli, on ise lahtipakkiv ainulaadse disainiga maja lõplikult valmis. Suure tõenäosusega leiab see kasutamist edasistes kosmoseteemalistes eksperimentides.

2013. aasta alguses kavandama hakatud Marsi-maja rahvusvahelises projektis jäi eestlaste kanda vastutusrikas ülesanne – isepüstituva maja tehnoloogia valmistamine. Jaanuaris 2015 said Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi teadlased oma projektiosa täidetud ning saatsid end mõne minutiga lahti-kokku pakkiva maja Prantsusmaale, kus partnerid jätkasid majja sisustuse ja elutagamissüsteemide paigaldamisega.

Praeguseks on planeet Marsi keeruliste elutingimuste järgi nime saanud maja täielikult valmis ning seda esitletakse homme, 15. detsembril 2015 Prantsusmaal Strasbourg'is rahvusvahelises kosmoseülikoolis. TÜ tehnoloogiainstituudi Marsi-maja projektijuht Priit Kull sõnas, et suure tõenäosusega jääbki Marsi-maja kodusadamaks rahvusvaheline kosmoseülikool: „Maja on järgmisest aastast nö turul ja eks siis näis, mis turg temast saada tahab.“

Kull avaldas lootust, et eduka Marsi-maja valmimise järel avaneb Tartu ülikooli meeskonnale uusi võimalusi osaleda sarnastes projektides. „Ka siin on kompamist olnud, kuid täna midagi kindlat öelda veel ei saa,” vihjas Kull.

Kokkupakitult on maja kuue meetri pikkune ja 2,4 meetri laiune kast, mis kaalub 6000 kg ning mahub suure veoauto haagisele. Tüüpilise missiooni stsenaariumi järgi mahutab maja vähemalt kaheks nädalaks elama kahte inimest. Ehitises on kõik eluks vajalikud ruumid, sarnanedes oma ülesehituselt klassikalisele elamule: magamise ala, köök, vannituba, tualett ja tööruumid.

Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi teadlased ehitasid Marsi-maja rahvusvahelise SHEE projekti raames. Projekti eesmärk on arendada Maa-välise autonoomse elumaja katsetander, mis on mõeldud Maa peal tehtavateks katsetusteks. Niinimetatud Marsi-maja sobib hästi kasutada ka näiteks Maal katastroofipiirkondades või uurimistööde ajal ekstreemsetes oludes.

Lisainfo: Priit Kull, TÜ tehnoloogiainstituudi Marsi-maja projektijuht, tel: 5242138, e-post: priit.kull@ut.ee.