Maailma biosemiootikud kogunevad Tartus

Tartus toimub 16.–21. juulini maailma biosemiootikute aastakonverents „Kokkusaamised biosemiootikas 12“. Osalejad on kokku tulnud 22 riigist.

Kuue päeva jooksul peetakse Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna ringauditooriumis üle viiekümne akadeemilise ettekande. Lisaks põhiprogrammile toimub kultuurisemiootikaga haakuv eelseminar „Biosemiootika ja kultuuri uurimine“ ning keelesemiootiline sümpoosion „Keel ja elu“.

Konverentsiga seotult toimub ka Rahvusvahelise Biosemiootikauuringute Ühingu aastakoosolek. Konverentsi puhul ilmus Tartu Ülikooli kirjastuselt biosemiootika aastakonverentsidest ülevaadet andev raamat, mille toimetajaiks on semiootika doktorant Silver Rattasepp ja välisdoktorant Tyler Bennett. Konverentsi osalistele on Uexkülli keskuse poolt koostatud väike väljapanek äsja Saksamaalt Tartusse saabunud rikkalikust arhiivimaterjalist Uexkülli kohta. Samuti on üleval väljapanek uusimaist, 21. sajandi raamatuist ja ajakirjadest biosemiootika alal. Osavõtjaid on seekord vähemalt 22 riigist. Esimest korda olid eesti teadlased võõrustajaiks 10 aastat tagasi.

Biosemiootika on teadusharu, mis uurib bioloogilist tähendusloomet erinevatel organismidel. Tähenduslike protsesside esinemist peetakse biosemiootikas elusorganismide üldiseks tunnusjooneks. Konverentsil käsitletakse muuhulgas märgiprotsesside evolutsiooni ja arenguga seotud küsimusi, koodide rolli bioloogilises kommunikatsioonis, inimeste ja teiste loomade vahelist suhtlust, biosemiootika praktilisi rakendusi eri valdkondades jm teemasid. Biosemiootikal kui teadusharul on Tartuga eriline seos: biosemiootika eelkäija Jakob von Uexküll õppis Tartu Ülikoolis, tänapäeval on ülikooli semiootika osakond aga zoosemiootika rajaja Ameerika semiootiku Thomas A. Sebeoki memoriaalraamatukogu hoidjaks.

Konverentsi korraldavad Tartu Ülikooli semiootika osakond, Eesti Looduseuurijate Seltsi Jakob von Uexkülli keskus ja Eesti Semiootika Selts. Konverentsi toetavad  Euroopa Liidu Struktuurifondid ja Eesti Teadusfond.

Konverentsi koduleht: http://www.ut.ee/SOSE/conference/2012_biosemiotics/

Lisainfo: Riin Magnus, konverentsi kaaskorraldaja, riin.magnus [ät] ut.ee, 51 967 493

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja