Maalikunstnik Anne Parmasto näitab kunstide keskuses oma loomingut

Kolmapäeval, 19. septembril avati Tartu Ülikooli kunstide keskuse galeriis Anne Parmasto maalinäitus „Magusad unenäod vanas anatoomikumis“.

Kunstide keskuse galerii näitusesari on kutsutud ellu selleks, et tutvustada laiemalt Tartu Ülikooli professionaalset loometööd. Anne Parmasto on olnud alates 1999. aastast ülikooli maalikunsti dotsent.

„Umbes kaheksa aastat tagasi jõudsin oma faktuuri- ja värviotsingutes tänapäevaste remondimaterjalideni, leides, et ei taha ega pea muretsema oma tööde igavese säilimise pärast,“ rääkis Anne Parmasto enda tekstuursetest maalidest. „Materjalid on aga osutunud mitte vähem vastupidavaks kui traditsioonilised.“

Anne Parmasto maalinäituse avamine 19. septembril.

1952. aasta 13. detsembril Tartus sündinud Parmasto on Tartu Kunstnike Liidu liige (2002), kunstnike grupi Rabnitztaler liige (Austria 2000), Eesti Maalikunstnike Liidu liige (1995) ja Eesti Kunstnike Liidu liige (1993). Ta on lõpetanud 1981. aastal ERKI maalikunsti eriala teatridekoraatori lisaerialal. 2002. aastal pälvis ta Tartu Kunstnike Liidult ja Tartu linnalt Ado Vabbe preemia, 1994. aastal „Eesti järve“ peapreemia ja Eesti Kunstnike Liidu aasta eripreemia.

Alates 1984. aastast on ta esinenud üle neljakümne isikunäitusega Austrias, Eestis, Saksamaal ja USA-s ning osalenud ligi kolmesajal grupi- ja ülevaatusnäitusel Eestis, Austrias, Belgias, Luksemburgis, Leedus, Itaalias, Lõuna-Koreas, Rootsis, Saksamaal, Soomes, Türgis, USA-s, Valgevenes ning Venemaal.

Anne Parmasto (vasakul) maalinäituse avamine 19. septembril.

Anne Parmasto on ise öelnud: „Kunagi küsis minult tuntud loodusteadlane professor Hans Trass: „Mida Sa oma töödega öelda tahad?“. Seisime parajasti ülikooli aastapäeva vastuvõtul, suurel tordialusel olevate jäänuste ees. Võtsin noa ja tegin maalilisse kaosesse suure ringi, eraldasin pisikese sektori ja ütlesin: „See, mida ma saan öelda oma tööde kohta, on just nii suur.“ Hetke seisis ta hämmeldunult, siis lõi kelm äratundmisvälk ta silmadesse. Polnudki sõnu vaja.“

Anne Parmasto näitus jääb kunstide keskuse galeriisse (Uppsala 10, Tartu) 11. novembrini 2018 ja on avatud E–R 9–17.