Magistrandid tulevad Tartusse uurima, kuidas parandada linnakeskkonda

2.–4. juunini kogunevad kaheksast riigist pärit magistrandid Tartusse rahvusvahelisse suvekooli „Linnaplaneerimine ja tervis“, et leida viise, kuidas säästa linnakeskkonna parandamise abil elanike tervist.

Kursusel osalevad tulevased linnaplaneerijad, rahvatervise spetsialistid, geograafid, maastikuarhitektid ja keskkonnaspetsialistid. Koostöös Tartu Linnavalitsusega on valitud Tartus välja viis ala, kuhu üliõpilased lähevad kohapeale ja uurivad, milliseid muudatusi peaksid linnaplaneerijad seal tegema, et vähendada riske inimese tervisele.

Suvekooli juhi, Tartu Ülikooli keskkonnatervishoiu dotsendi Hans Orru sõnul võib linnakeskkonna muutmisest olla väga palju kasu. „Näiteks Tallinna planeeritava uue peatänava projektiga on võimalik vähendada kesklinnas Narva ja Pärnu maantee alguses õhusaaste ja müra põhjustatud varajasi surmi 1,2 juhu võrra aastas,“ rääkis Orru. „Kui aga suurendada selles piirkonnas aktiivselt liikujate hulka praegusega võrreldes poole võrra, hoiaksime ära veel kolm varajast surma aastas.“

Maailmas elab üha rohkem inimesi linnades, kus nad puutuvad kokku õhusaaste ja müraga, samuti on tihti piiratud nende juurdepääs tervist edendavatele rohe- ja sinialadele. Linna kuumasaare efekti tõttu on kuumalainete ajal linnaaladel tunduvalt kõrgem õhutemperatuur kui väljaspool linna, mis võib muuta linnas viibimise talumatuks. Probleemiks võib olla ka halb sotsiaalne keskkond, mille tõttu sagenevad turvalisusprobleemid ja väheneb heaolu.

Et neile probleemidele tähelepanu juhtida, on Rootsis asuv Karolinska Instituut kutsunud ellu BELUGA võrgustiku, mis keskendub Baltimaade säästva ja tervist edendava linnaarengu tugevdamisele. Võrgustiku juhi professor Göran Perhageni sõnul on väga tähtis saavutada linnade jätkusuutlik areng, samal ajal vähendades mõju inimtervisele ja keskkonnale.

Suvekool lõpetatakse esmaspäeval, 4. juunil kell 14 Tartu Linnavalitsuse haridusosakonna saalis, kus 27 üliõpilast esitlevad analüüse terviseriskidest ning pakuvad lahendusi Tartu elukeskkonna parandamiseks.

Lisainfo: Hans Orru, Tartu Ülikooli keskkonnatervishoiu dotsent, 527 7427, hans.orru@ut.ee

Mari-Liis Pintson
pressinõunik