Majanduskriis on vähendanud sotsiaalsete kontaktide arvu

Majanduskriis ei ole peatanud internetiseerumist, kuid on vähendanud sotsiaalsete kontaktide arvu ja usku valitsusse.

Ootuspäraselt on langenud majanduse olukorraga rahul olijate arv, kuid arvestades reaalset riigi majanduse koguprodukti on Eesti inimeste hinnang riigi majanduslikule toimetulekute siiski rahuldav. Näiteks Prantsusmaa, Portugali ja Suurbritannia elanikud on palju enam mures majanduse pärast kui eestimaalased. Kõige enam on riigi majandusega rahul Põhjamaade elanikud. Samas ei ole keerulisem majandusolukord toonud Eestis kaasa nõudmist, et valitsus peaks sissetulekute erinevusi vähendama, vaid pigem on selles suunas toetus isegi langenud. Arvud näitavad ka selgelt, et palk ja töötasu kui peamise sissetuleku allikas on vähenenud, inimesed on kauem töötud, keerulisem on raha laenamine. Majanduslangus tõi kaasa inimeste sotsiaalsete kontaktide arvu vähenemise.

Seoses eelarve diskussioonidega on vähenenud drastiliselt usk parlamenti, valitsusse ja poliitikutesse. Usku demokraatiasse mõjutasid need muutused vähe, kuid siiski.

Suureneb interneti ja meili kasutajate arv ning tolerantsus lesbide ja geide suhtes. Ka hariduse ja terviseteenuste osas on rahulolu tõusnud, vähenenud on tunnetatud diskrimineerimine, seda eriti keele põhjal.

Euroopa Sotsiaaluuring viidi Eestis läbi 2009. aasta alguses. Andmed on vabaks kasutamiseks ajakirjanduses, teaduses, avalikus halduses, hariduses. Uuring võimaldab järgida muutusi Euroopa ühiskondades alates 2002. aastast. Tegemist on sotsioloogiliste meetodite poolest kõige kontrollituma ning esinduslikuma uuringuga maailmas. Uuringu teaduslik eesmärk on analüüsida ühiskondade arengut ning tegureid, mis seda mõjutavad. Eestis korralavad uuringu läbiviimist Tartu Ülikooli teadlased koostöös rahvusvahelise meeskonnaga.

Uuringu läbiviimist toetasid haridus- ja teadusministeerium ning rahvastikuministri büroo.

Lisainfo: Mare Ainsaar, tel 51 78 132

Karin Volmer
Tartu Ülikool
pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 5202807
e-post: avalik@ut.ee
/et/ulikoolist/yldinfo/press