IN MEMORIAM. Jüri Kärner

Laupäeval, 25. septembril lahkus meie seast Jüri Kärner, esimene Tartu Ülikooli valitud rektor pärast Eesti iseseisvuse taastamist. Tema ärasaatmine toimub laupäeval, 2. oktoobril kell 13 Tartu Ülikooli aulas. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39266","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Jüri Kärner sündis 25. aprillil 1940. aastal. 1963. aastal lõpetas ta Tartu Riikliku Ülikooli bioloogina. Kandidaadikraadi kaitses Jüri Kärner rakubioloogias 1968. aastal. Edasi järgnes töö teaduri ning õppejõuna bioloogia-geograafiateaduskonnas. Teise doktorikraadi kaitses Jüri Kärner aastal 1983 Eksperimentaalmeditsiini Instituudis Leningradis. Aastatel 1984 - 2005 oli Jüri Kärner Tartu Ülikooli professor ning 1998 - 2005 zooloogia ja hüdrobioloogia instituudi juhataja. Jüri Kärneri teadlasetee katkes erakorralise professori ametis TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudis.

Jüri Kärneri teadustöö põhisuunad olid terviseuuringud ja biomeditsiin, sh arengubioloogia, rakubioloogia ja koebioloogia. Tema juhendamisel on kaitstud mitmeid väitekirju ja tema sulest on ilmunud suur hulk teaduspublikatsioone.

Jüri Kärner oli Tartu Ülikooli prorektor aastatel 1986–1988 ning rektor aastatel 1988–1993 – ajal, mil taastati Eesti Vabariik ja Tartu Ülikool. Sel ajal avati ülikoolis uuesti usuteaduskond, rajati sotsiaalteaduskond ning taasavati filosoofiateaduskond. Jüri Kärneri rektoriks oleku ajal taastati magistrantuur ja doktorantuur ning valiti esimesed korralised professorid. Uuele elule äratati ka üliõpilasseltsid ja -korporatsioonid ning üliõpilasedustus.

Jüri Kärner oli Tartu aukodanik ning Tartu Suurtähe kavaler. 1997. aastal anti talle Eesti Vabariigi Riigivapi III klassi orden.

Jüri Kärneri ärasaatmine toimub laupäeval, 2. oktoobril kell 13 Tartu Ülikooli aulas. Aula uksed on avatud alates kella 12.30. Ärasaatmistalitusele aulas järgneb muldasängitamine Raadi kalmistul ja mälestusõhtu ülikooli kohvikus.

Peahoone kella all põleb küünal Jüri Kärneri mälestuseks ja kuni 2. oktoobrini kell 9–17 saab teha sissekandeid järelehüüderaamatusse ülikooli valitsuse saalis peahoone teisel korrusel, kus asub ka Jüri Arraku maalitud rector emeritus Jüri Kärneri portree.

Lisainfo:
Saima Tiirmaa-Oras, TÜ rektori abi, tel 737 5602, 511 4854