Merili Metsvahi pälvis rahvaluule kogumispreemia

President Kersti Kaljulaid andis 4. aprillil Tartus kirjandusmuuseumis üle preemiad parimatele rahvaluulekogujatele. TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule vanemteadur Merili Metsvahi pälvis preemia Tartu ülikooli tudengite folkloristlike välitöökursuste juhendamise ja korrastatud materjalide arhiivi üleandmise eest aastatel 2001–2016.

Eesti ja võrdleva rahvaluule teadur Merili Metsvahi Merili Metsvahi rääkis ERR'ile, et rahvaluule kogumine on õpetanud teda kuulama ning et tänapäeval on alternatiivsed tõed sotsiaalmeedia ja interneti leviku tõttu palju rohkem nähtaval. „Seda olulisem on ikkagi tähtsus kuulata teist inimest ning kuulata, mõista ja aktsepteerida seda, mis ta ütleb, hinnanguid andmata,“ sõnas ta ja kinnitas, et seda õpetavad nad ka üliõpilastele.

Metsvahi sõnul on ta väga liigutatud, et tema tööd peeti presidendipreemia vääriliseks. „Üliõpilaste välitöökursuste juhendamine on olnud juba aastaid üks osa minu tööst. On olnud üsna loomulik, et oleme suurema osa kursuste käigus loodud materjalidest Eesti Rahvaluule Arhiivi üle andnud (välja arvatud siis, kui oleme teinud koostööd mõne muu mäluasutusega). Nüüd sain mina selle töö eest preemia. Tegelikult peaks sellest tunnustusest suur osa minema mu üliõpilastele, kes on innustunult nendel kursustel osalenud ja üldjuhul kursusel nõutud miinimumist rohkem tööd teinud. Samuti on see tunnustus kogu meie erialale ja laiemalt kogu Eesti humanitaariale,“ rääkis Metsvahi.

Riigipea autasu parimatele rahvaluulekogujatele anti aastatel 1935-1940 enam kui sajale Eesti Rahvaluule Arhiivi kaastöölisele. Preemia taastati Eesti Kirjandusmuuseumi initsiatiivil 1993. aastal presidendi Kultuurirahastu toel, esimesed preemiad anti 1994. aasta veebruaris. Rahalise autasu üldsuuruse määrab president Kirjandusmuuseumi vastava ettepaneku alusel. 2017. aasta laureaatide preemia kogusummaks eraldati 2400 eurot, mis jagunes preemiasaajate vahel võrdselt.

Taasloodud Eesti Vabariigi presidendi rahvaluule kogumispreemia saanute nimekiri on kättesaadav presidendi kodulehel aadressil http://bit.ly/2osqjTF.

Lisainfo: Merili Metsvahi, TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule teadur, 737 6256, merili.metsvahi@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp