Mikroobide päeval avaneb silmale nähtamatu maailm

Eesti Mikrobioloogide Ühendus tähistab 17. septembril Tartu Ülikoolis ülemaailmset mikroobide päeva, kus tutvustatakse populaarteaduslikus võtmes mikroobide elurikkust, nende olulist rolli looduses ja mõju inimese tervisele ning mikroorganismide kasutamist mitmesugustes tööstuslikes ja biotehnoloogilistes rakendustes.

„Kutsume osalema eelkõige gümnaasiumiõpilasi ja loodusainete õpetajaid, kuid samuti on väga oodatud loodusteaduste ja meditsiini üliõpilased, õppejõud, rakenduskõrgkoolide ja põhikoolide õppurid ning teised mikrobioloogiahuvilised,“ rääkis Tartu Ülikooli mikroobse glükobiotehnoloogia teadur Triinu Visnapuu, kes on ka Eesti Mikrobioloogide Ühenduse juhatuse liige.

Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudis ning genoomika instituudis (Riia 23b, Tartu) toimuva mikroobide päeva avab kell 13 Eesti Mikrobioloogide Ühenduse esimees professor Jaak Truu. Järgnevad otselülitused teistes riikides toimuvatele samalaadsetele üritustele ning oma virtuaalse tervituse edastab Euroopa Mikrobioloogia Seltside Liidu president emeriitprofessor Bauke Oudega Hollandist.

Kava jätkub noorteadlaste lühiettekannetega, kus tuleb juttu näiteks inimese mikrobioomist, biotehnoloogiast ja meditsiinilisest mikrobioloogiast, keskkonnamikroobidest, antibiootikumiresistentsusest ning toidu mikrobioloogiast ja toiduhügieenist.

Toimuvad põnevad töötoad, kus saab ise luua bakterite abil kunstiteose, panna kokku oma kaasaskantava mikroskoobi ja kasutada seda mikroobide vaatamiseks, uurida, kuidas helendavad bakterid toimivad anduritena ja kuidas baktereid pärilikkusaine järgi ära tunda. Näitusel tutvustavad valdkonnaga seonduvat ülikoolid, organisatsioonid, erialaseltsid ja ettevõtted ning silmaringi avardab mitmekesine videoprogramm.

Mikroobide päeval osalemine on kõigile tasuta, kuid enne tuleb registreeruda aadressil https://estmikro.org/mikroobide-paev/. Päeva avamine, lühiettekanded ja videoprogramm toimuvad genoomika instituudi O. N. von Taube auditooriumis aadressil Riia 23b-105, näitus ning tutvustused Riia 23b aatriumis.

Mikroobide päeva korraldavad Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituut, bio- ja siirdemeditsiini instituut ning genoomika instituut. Üritust toetavad Tartu Ülikool, Hasartmängumaksu Nõukogu, Haridus- ja Teadusministeerium, Ameerika Mikrobioloogide Selts (American Society for Microbiology) ning Euroopa Mikrobioloogia Seltside Liit (Federation of European Microbiological Societies).

Lisateave:
Triinu Visnapuu, Tartu Ülikooli mikroobse glükobiotehnoloogia teadur, Eesti Mikrobioloogide Ühenduse juhatuse liige, 737 5013, triinu.visnapuu@ut.ee
Jaak Truu, Tartu Ülikooli mikrobioloogia professor, Eesti Mikrobioloogide Ühenduse esimees, jaak.truu@ut.ee

Mari-Liis Pintson
pressinõunik