«Minu elu ülikool» – teekond kuningriigist tänapäeva

Alates 29. novembrist saab Tartu Ülikooli muuseumis vaadata uut püsinäitust «Minu elu ülikool», mis räägib ülikooli kohast siin õppinud tudengite ja ka üldisemalt Eesti rahva elus.

Näitus ei puuduta aga vaid neid, kes on Tartu Ülikoolis aegade jooksul õppinud, vaid ka endisi ja praegusi töötajaid. Tartu Ülikooli lugu peaks kõnetama lausa kogu eesti rahvast. Näituse kuraator ja muuseumi juhataja Mariann Raisma ütleb, et paljuski tänu Tartu Ülikoolile on meil eesti keelt kõnelev rahvas ja Eesti Vabariik. «Ülikool on mõjutanud Eesti elu rohkem, kui seda tajume,» on ta veendunud.

Kuid teadupärast sai Tartu Ülikool alguse juba palju aega enne seda, kui hakkasid idanema ideed iseisesvast Eesti riigist: 1632. aastal avati Rootsi kuninga Gustav II Adolfi käsul Academia Gustaviana. Arusaam ülikoolist ja selle olemusest on pea 400 aasta jooksul paljuski muutunud.

«Teema on lai ja loomulikult ei saa ühes ruumis kajastada ülikooli olemuse kõiki tahke,» tõdeb Raisma uut näitust tutvustades. «Seetõttu keskendumegi ülikoolielu kujundanud inimestele ja nende lugudele ning proovime selle kaudu ka külastajaid inspireerida – panna neid mõtlema, kuidas on ülikool just nende elu mõjutanud.»

Paljudele on ajalootunnist meelde jäänud ülikooli asutamisaasta 1632, taasasutamise aasta 1802 ja eestikeelseks muutmise aasta 1919, kuid näitus muudab need faktiteadmised eluliseks. Külastaja saab oma silmaga näha ülikooli sündi kajastavate dokumentide koopiaid ja loomulikult ilutseb väljapaneku alguses ülikooli asutaja Gustav II Adolfi portree.

Raisma sõnul püüti näitus koostada selliselt, et igaühele oleks midagi põnevat. «Kellele meeldib lugeda, sellele on tekstid. Kes tahab tunnetada, sellele on ruumid ja emotsionaalne keskkond. Kes tahab teha, sellele on interaktiivsed lahendused – saab keerata ja katsuda,» kirjeldab ta.

Loe edasi Tartu Ülikooli ajakirjast Universitas Tartuensis