Mobiilpositsioneerimise konverents toob TÜ geograafia osakonda maailma juhtivteadlased

Mobiilpositsioneerimise rakendustega tegelevad teadlased peavad 1.–3. juulini Tartu Ülikooli geograafia osakonnas konverentsi „Mobile Tartu 2014“. Konverents toob kokku mobiiltelefonipõhiste ühiskonnauuringute juhtivad töörühmad 18 riigist, et arutada mobiilandmeside, sh andmete, mis pärinevad mobiiltelefoni või sotsiaalmeedia kasutamisest, rakendamist linna- ja transporditehnoloogiate ja planeerimislahenduste väljaarendamisel.

Mobiiltelefonid ehk „traadita side“ on olnud üheks kiirema levikuga tehnoloogiliseks revolutsiooniks maailmas. 2014. aastal on Rahvusvahelise Telekommunikatsiooni Liidu (ITU) andmetel maailmas üle 6,8 miljardi toimiva SIM kaardi. Mobiilid muudavad inimeste käitumist ja suhtlust, kujundavad ümber transpordikasutust, reisimist ja töökorraldust.

Konverentsi korraldustoimkonna juhi, Tartu Ülikooli inimgeograafia professori Rein Ahase sõnul on kaasaegsete mobiiltelefonipõhiste uuringute fookuses inimeste käitumise ja ühiskonna toimimise muutused, mida info- ja kommunikatsioonitehnoloogia areng on põhjustanud. Mobiilipõhine suhtlus asendab paljusid igapäevaelu tegevusi, me saame jooksvalt infot pärida ja asju ajada. Aga tervikuna genereerib mobiiltelefon ja mobiilipõhine infovoog rohkem tegevusi ja liikumisi kui varem. Me suhtleme rohkemate inimestega ja seega tekib vajadus nendega ka kohtuda. „Mobiiltelefon ei asenda inimlikku kohtumisvajadust, vaid tekitab seda juurde,“ ütleb Ahas.

Mobiiliandmete puhul on veelgi olulisem see, et tuleviku ühiskonnakorralduses on niisuguseid kiirelt kogutavaid ja töödeldavaid andmeid järjest rohkem vaja linna- ja transporditehnoloogiate ja planeerimislahenduste väljaarendamisel. Maailma juhtivate tehnoloogiafirmade ja teadusprogrammide olulised teemad on täna „Smart City“ ja „Intelligent Transportation Systems“ – kõikide nende lahenduste toimimiseks on vaja sensorinfot meie taskus olevatest telefonidest.

Konverentsi interdistsiplinaarsel arutelul osalevad geograafid, sotsioloogid, arvutiteadlased ja majandusteadlased. Tutvu ka konverentsi kodulehe ja programmiga.

Eelmise, kahe aasta taguse „Mobile Tartu“ konverentsi teadustööd on ilmunud erinumbrina kirjastuse Taylor ja Francis ajakirjas „Journal of Urban Technology“.

„Mobile Tartu 2014“ toetajad on Hariduse ja innovatsiooni sihtasutus HITSA, Majandusteaduste ja innovatsiooni doktorikool, Ökoloogia ja maateaduste doktorikool ning EL COST Action TU1305 „Social networks and travel behaviour“. Konverentsi jooksul toimuvaid doktorantide uurimiseksperimente aitavad läbi viia EMT ja TÜ spin-off firma Positium LBS.

Lisainfo: Rein Ahas, TÜ inimgeograafia professor, tel: 503 5914, e-post: rein.ahas@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja