Mobile Tartu 2012 keskendub mobiilpositsioneerimise viimasele sõnale

22.−25. augustini toimub Tartu ülikoolis konverents "Mobile Tartu 2012", kus saavad kokku maailma juhtivad mobiilpositsioneerimisel põhinevaid teadusmetoodikaid arendavad töörühmad.

Arutelu keskmes on uut tüüpi andmete kasutamisega seotud küsimused. Mobiilpositsioneerimise tehnoloogiad võimaldavad senisest palju lihtsamini analüüsida inimeste ruumilist käitumist, teha seda pikaajaliselt ning vajadusel esitada vastajatele täpsustavaid küsimusi mobiili teel. Konverentsil osaleb teadlasi ja doktorante 17 riigist.

Konverentsi eestvedaja, Tartu ülikooli inimgeograafia professor Rein Ahase sõnul on geograafia üks valdkondi, kus nn Big Data on toonud kaasa kiireid arenguid. "Teadlastel ja planeerijatel on nüüd võimalik jälgida reaalajas Hiina suurlinnade ja tervete Euroopa riikide inimeste liikumisi, mobiilipõhise seirega suunatakse maavärinajärgselt abi otse vajajatele, hinnatakse ühistranspordi efektiivsust ning vähemusrahvuste isoleeritust suurlinnades ja palju muud," räägib Ahas.

Palju on ka turvalisuse tagamisega seotud küsimusi, näiteks kasutatakse mobiilipõhiseid rakendusi suurte spordi- ja muusikaürituste turvamisel ning maastikutulekahjude riskide hindamisel. Prof Ahase hinnangul on tänapäevasele maailmale omane ka see, et mida täpsemad on andmed, seda suuremad on andmete kaitse ja inimeste privaatsusega seotud riskid ning hirmud. Ka need teemad leiavad konverentsi aruteludes käsitlemist.

"Eestis on EMT, Tartu ülikooli ja kohalike IT-firmade koostöös tehtud maailmas unikaalseid mobiilpositsioneerimisel põhinevaid uuringuid ja rakendusi juba alates 2003. aastast. See on üks neid valdkondi, kus teadusasutused ja firmad teevad tihedat koostööd," ütleb Rein Ahas.

Ürituse läbiviimist toetab EITSA, majandusteaduste ja innovatsiooni doktorikool, ökoloogia ja maateaduste doktorikool ning EL COST Action IC0903 „Knowledge Discovery from Moving Objects“. Konverentsi jooksul viivad doktorandid läbi uurimiseksperimente, mida aitavad arendada EMT ja TÜ idufirma Positium LBS.

Rohkem infot: www.ut.ee/mobiletartu

Lisainfo: Rein Ahas, TÜ inimgeograafia professor, tel 503 5914, rein.ahas@ut.ee