Nädalapikkune teadlaste öö festival kulmineerub 30. septembril

11. teadlaste öö on ühest ööst kasvanud nädalapikkuseks. Teadusfestivali üritusi on rohkem kui 900 ja kohti, kus teadusest räägitakse ja teadust tehakse, üle 40. Vaata, kus ja mis teemadel astuvad Tartus teadlaste öö festivalil üles Tartu ülikooli üliõpilased ja teadlased ning mis programmi pakuvad ülikooli muuseumid.

Kõikide festivali Tartu töötubade ja loengutega saad tutvuda teadlaste öö festivali kodulehel. Festival kulmineerib reedel, 30. septembril, mil toimub üle-euroopaline teadlaste öö festival. Selle puhul pakuvad põnevaid programme ka ülikooli muuseumid.

Teadlaste ööl kutsuvad Tartu ülikooli loodusmuuseum, zooloogid ja geograafid seiklema fossiilide ja tulnukate jälgedes ning botaanikaaed avastama kaunviljaliste mitmekülgset maailma. Eriprogrammid toimuvad kell 18.00-22.00 Vanemuise 46 ja Lai 38.

Vanemuise 46 hoones lahkavad zooloogid tulnukat ning räägivad, kuidas võõrliigid meile satuvad. Imetleda saab ka elusaid troopilisi liblikaid ja maitsta putukaid. Geograafid aitavad avastada oma nähtamatuid jälgi ruumis ja selgitavad, kuidas selle põhjal teadust teha. Käe saab külge panna tuleviku ülikoolilinnaku planeerimises. Loodusmuuseumis on ka seekord avatud populaarne lastenurk, kus pere noorimad saavad mängides tutvuda Läänemerega. Lisaks meisterdatakse vahvaid helkureid. Tutvu kavaga.

Botaanikaaias saab teada, kuidas on kaunviljalised taimed seotud teksapükste, lagritsakommi, kummiaraabiku ning Hong Kongi lipuga. Reedel avatakse ubasid-herneid ja nende sugulasi tutvustav näitus „Läätseleemest autokütuseni“, mida saab külastada 30. oktoobrini. Teadlaste ööl toimuvad temaatilised ekskursioonid, saab osaleda viktoriinis ning lapsed saavad osaleda liblikõie ja ubade-herneste mängus. Tutvu kavaga.

Tartu ülikooli muuseum kutsub aga avastama ulmelisi paiku, vandenõuteooriaid ja oma fantaasia piire. Huvilistele avatakse uksed 30. septembril kell 18.

Tartu ülikooli muuseumi ajaloolises toomkirikus tutvustatakse aastanäitusel „Maailma mõõtmine“ maailmaränduritele vajalikke vahendeid vanadest aegadest. Pere väiksemad liikmed saavad meisterdada ulmelisi maakaarte ja fantastilisi loomi ning elada kaasa hullu teadlase eksperimentidele. Avatud on toomkiriku tornid.

Tartu tähetornis saab reisida teistele planeetidele ja avastada maastikke, mida ulmekirjanikud, ulmefilmide autorid ja teadlased on neis kaugetes paikades näinud. Samuti uuritakse, millised on kõige kiiremad või toredamad viisid Universumis ringiliikumiseks pöidlaküüdist kuni ajamasinani. Toimuvad planetaariumietendused ning avatud on temaatiline meisterdamistuba.

Tartu ülikooli kunstimuuseumis räägitakse Vana-Egiptuse püramiididega seotud uskumustest ja vandenõuteooriatest ning vastukaaluks ka teaduslikest selgitustest. Püramiidide suurusest annavad aimu Cheopsi püramiidi 50 korda vähendatud mudel ning õiges suuruses püramiidi ehituskivid. Muuseumi aastanäitust „Teekond Hommikmaale. Otto Friedrich von Richteri (1791–1816) reisid ja kollektsioon“ saab külastada koos kuraatoriga. Lastele on avatud egiptuseteemalised meisterdamistoad.

Kell 19 ja 21 saab kunstimuuseumis vaadata VIASATi toel filmi „Vana-Egiptus: elu ja surm Kuningate Orus“. NB! Vaatajate vahel loositakse auhindu.

Tutvu teadlaste öö festivali programmiga.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392