Nädalavahetusel selgusid üleriigilise keemiaolümpiaadi võitjad

Olümpiaadist oli piirkonnavooru ja keemia lahtise võistluse tulemuste põhjal osa võtma kutsutud kokku 102 õpilast. Õpilased pidid keemiaolümpiaadil viie tunni jooksul lahendama teooriaülesandeid. Järgmisel päeval toimus eksperimentaalne voor: 9. ja 10. klassile tiitrimine ning 11. ja 12. klassile orgaaniline süntees.

YOGA LLC eriauhinna pälvis 12. klassi õpilane Gleb Široki. Gleb Široki sõidab 2010. aasta sügisel Stockholmi keemia ja füüsika Nobeli preemia laureaatide presentatsioonile. AS Avita stipendiumidega (a´ 3000 krooni) autasustati 9.-11. klassi võitjaid (Jaan Toots, Eva-Lotta Käsper ja Kadi Liis Saar). 9. ja 10. klassi parimatele eksperimentaatoritele (Jaan Toots ja Eva-Lotta Käsper) pani MTÜ Loodusajakiri välja Horisondi aastatellimuse. TBD Biodiscovery eriauhind (Navitrolla maal) kingiti Kadi Liis Saarele, kes oli parim orgaanilise sünteesi sooritaja.

Lõppvooru tulemuste põhjal arvati Eesti võistkonna kandidaatideks 16 õpilast, kes osalevad aprilli alguses valikvõistlusel. Valikvõistluse põhjal valitakse välja Eesti esindus XVIII Balti keemiaolümpiaadiks (16.-18. aprill 2010, Tartu). Eesti võistkond 42. rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil (19.-28. juuli 2010. a., Tokyo, Jaapan) koosneb 4 võistlejast, kes valitakse Balti keemiaolümpiaadil võistelnud õpilaste hulgast.

Üleriigilisi olümpiaade koordineerib TÜ Teaduskool. Olümpiaadide korraldamist finantseerib Haridus- ja teadusministeerium. Lisaks toetavad keemiaolümpiaadi omapoolsete auhindadega TÜ Keemia Instituut, YOGA LLC, MTÜ Loodusajakiri, kirjastus Avita, kirjastus Ersen, AS Eesti Gaas, TBD Biodiscovery ja Baltika Grupp.

Lisainfo: Jaak Nerut, TÜ Keemia Instituut, füüsikalise keemia teadur, tel 737 6625, e-post jaak.nerut@ut.ee, www.teaduskool.ut.ee

Kadri Kirst
avalike suhete peaspetsialist