Näitus akadeemik Arnold Humalast TÜ Raamatukogus

Materjale on nii õpingu- ja Tartu-aastatest kui ka tööst TTÜ-s (TPI) ning Eesti NSV Teaduste Akadeemias. Matemaatikuid tabab kindlasti äratundmisrõõm, nähes Arnold Humala õpikuid "Kujutav geomeetria" ja "Finantsmatemaatika". Tänu Arnold Humala tütrele, TÜ emeriitprofessorile Ene-Margit Tiidule on näitus illustreeritud fotodega erakogust ja akadeemiku poolt valmistatud piibukoguga.
Arnold Tudeberg (Humal) sündis Tallinnas 10. märtsil 1908. Aastal. 1929. aastal lõpetas ta Tartu Ülikooli matemaatika-loodusteaduskonna. 1928 sai temast abiõppejõud Tartu Ülikooli matemaatika instituudis. Ta laulis Akadeemilises Meeskooris, osales üliõpilasseltsi Veljesto tegevuses, oli Akadeemilise Matemaatika Seltsi sekretär ning kirjutas artikleid Eesti Entsüklopeediale. Aastail 1932−1933 täiendas end Göttingenis ja 1933−1934 Viinis. 1934. aastal kaitses Humal Tartus doktoritöö, 1936 habiliteerus ja sai eradotsendi õigused. 1937. aastal asus ta tööle dotsendina, olles eestindanud oma nime Humalaks. Kolme aasta pärast sai temast professori kohusetäitja ja matemaatika kateedri juhataja.

Arnold Humala Tartu-periood lõppes 1941. aastal. Sõja-aastail töötas ta Tallinna Reaalkoolis matemaatikaõpetajana. 1944. aasta sügisel kutsuti Humal Tallinna Polütehnilisesse Instituuti, et matemaatika ja teoreetilise mehhaanika kateedri juhataja-professorina korraldada tulevaste inseneride matemaatikaõpet. Selles ametis oli ta elu lõpuni. 1947−1950 oli Humal Teaduste Akadeemia Matemaatika, Mehhaanika ja Füüsika Instituudi direktor, 1951 aastal valiti Eesti NSV Teaduste Akadeemia tegevliikmeks, aastail 1953−1964 oli ta TA asepresident. Arnold Humal suri 13. detsembril 1987.

Näituse on koostanud Ene-Margit Tiit ja kujundanud Eve Valper. Näituse avamisel musitseerivad Arnold Humala lapselapselapsed.

Lisainfo: TÜ raamatukogu referent Signe Bachmann, tel 5660 3352

Anneli Maaring