Näitus Eesti varasest kinoajaloost TÜ ajaloo muuseumis

Eesti Ajaloomuuseumi ja sihtasutuse Eesti Film 100 koostöö tulemusel valminud ülespanek tutvustab Esimese maailmasõja eelset kino ja filminduse ajalugu Eestis ning mujal maailmas. Lisaks eksponeeritakse ka TÜ ajaloo muuseumi kogudes leiduvaid teemakohaseid esemeid.

Esmakordselt näidati Eestis kino 1896. aasta 4. oktoobril (uue kalendri järgi) Tallinnas Suurgildi hoone väikeses saalis. Täpselt 110 aastat hiljem toimus samas saalis näituse "Elavad ja laulvad pildid. Näitus varasest kinoajaloost Eestis" esmaesitlus.

Näituse filmiprogramm toob vaatajani Saksamaalt pärit vendade Skladanowskyte esimesi filme ning Eesti Filmiarhiivi kogudest varaseimad säilinud Eestis filmitud dokumentaalkaadreid.

Näitus toimub 2012. aastal kulmineeruva Eesti Film 100 üritustesarja raames ja võimaldab heita pilku kino algusaegadesse. Eesti Film 100 on koostööprojekt, mis kutsutud ellu Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi, Eesti Filmiarhiivi, Eesti Filmi Sihtasutuse, Eesti Kultuurkapitali, Eesti Televisiooni, Tallinnfilmi ja Eesti Filmiajakirjanike Ühingu poolt. Projektiga liitus ka vastavatud Balti Filmi- ja Meediakool. Osalised leppisid kokku ühiselt tegutseda Eesti filmikunsti sajandijuubeli vääriliseks tähistamiseks 2012. aastal.

Näitus jääb avatuks 30. märtsini 2008.

Lisainfo: Tõnis Liibek, tel 64 11 631 (Eesti Ajaloomuuseum), Terje Lõbu, tel 737 5671 (TÜ ajaloo muuseum)


Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press