Näitus "Gennadi Vainikko 70" TÜ Raamatukogus

Käesoleva aasta 31. mail saab seitsmekümneseks maailmamainega matemaatik, Eesti TA akadeemik, TÜ matemaatika instituudi emeriitprofessor Gennadi Vainikko. Juubilar on sündinud Kontupohjas Karjalas, tänapäeva Venemaal. Tulevane matemaatik lõpetas Kehra Keskkooli kuldmedaliga 1956. aastal ja astus Tartu Riikliku Ülikooli matemaatikaosakonda.

Tõsine kiindumus matemaatikasse tekkis alles neljandal kursusel iseseisva uurimistöö käigus ning seega oli elukutsevalik lõplikult otsustatud. TRÜ matemaatikaosakonna lõpetas G. Vainikko 1961. aastal cum laude. Seejuures pälvis tema diplomitöö võistlustööna esimese auhinna ja rahalise preemia, mis kulus lapsevankri ostuks. Järgnesid õpingud ja uuringud aspirantuuris (1961-64, juhendajaks Enn Tamme) ja 1964. aasta kevadel kaitses Gennadi Vainikko Tartu Ülikooli aulas füüsika-matemaatikateaduste kandidaadikraadi (praeguse PhD).

Sellele järgnes õppejõuleib – 1964-65 TRÜ lektor, 1965-67 Voroneži RÜ dotsent, 1967-69 TRÜ dotsent. Aastal 1969 kaitses G. Vainikko Voronežis ka nõukogudeaegse doktorikraadi, sai seejärel TRÜ professoriks ja arvutusmatemaatika kateedri (hiljem õppetooli) juhataja. Aastail 1973-1993 pidas G. Vainikko külalisprofessorina loenguid ka erinevates ülikoolides Saksamaal, Ameerika Ühendriikides, Soomes, Lätis, Venemaal ja Lõuna-Koreas, aastatel 1995–2003 töötas professorina Helsingi Tehnikaülikoolis. Tema biograafiasse kuuluvad väga olulistena tähistena veel valimine Eesti TA akadeemikuks 1986 ja töötamine ETA asepresidendina 1990-94.

Alates aastast 2006 on ta TÜ emeriitprofessor. G. Vainikko teadustööde loetelus on enam kui 230 nimetust, nende seas 12 monograafiat, Ta on juhendanud üle 30 doktori- ja kandidaaditöö. G. Vainikko on autasustatud Eesti Vabariigi Valgetähe III järgu ordeniga (1998) ning TÜ suure ja väikese medaliga.
Tõsise teadustöö kõrval on G. Vainikkol aega jätkunud ka paljuks muuks.

Pikka aega on ta laulnud TRÜ Segakooris (1957-64) ja meeskooris "Gaudeamus" (1969-94) ning osalenud TRÜ õppejõudude Sahva-rühmas. Vaimset ja füüsilist vormi on tal aidanud hoida ka male, matkamine, ujumine, jooksmine ja suusatamine nii tasasel Eestimaal kui ka mägedes. Tartu Suusamaratonist on ta osa võtnud kümnel korral ning korra läbinud ka soomlaste kuulsa Finlandiahiihto. Kõigis tema tegemistes iseloomustab G. Vainikkot ühelt poolt hasart ja teiselt poolt põhjalikkus, korralikkus ning korrektsus. Seejuures on ta inimesena alati jäänud äärmiselt tagasihoidlikuks . Ta on tuntud hea ja abivalmi kolleegina, kelle seltskonnas on alati meeldiv viibida.

Näitus jääb avatuks kuni 4. juulini 2008.

Lisainfo:
Larissa Kivenko