Narva kolledžis esitletakse katseuuringut "Venemaa turistid Ida-Virumaal: mida nad siin tegelikult teevad?"

Tartu ülikooli Narva kolledž ja Ida-Viru maavalitsus korraldavad 12. märtsil kell 14.00 Narva kolledžis turismivaldkonna uue katseuuringu "Venemaa turistid Ida-Virumaal: mida nad siin tegelikult teevad?" esitluse. Narva kolledži teadurite ja üliõpilaste läbi viidud uuring keskendus aastavahetusel Venemaalt Ida-Virumaale tulijate tegevusele.

See suhteliselt lühike ajavahemik on senises Venemaale orienteeritud turismiäris olnud kõrge intensiivsuse ja tulu poolest märkimisväärne, seepärast pakkus see tellijale erilist huvi.

Katseuuringu eesmärk tuleneb Ida-Viru maavanema nutikast küsimusest "Venemaa turistid Ida-Virumaal: mida nad siin tegelikult teevad?". Uuringuga sooviti välja selgitada, millisteks gruppideks võib Venemaalt Ida-Virumaale tulijad nende tarbimisharjumuste järgi liigitada, ning anda soovitusi Ida-Virumaa ametnikele, kaupmeestele ja teenindajatele, kuidas Venemaalt tulnutele mõistlikult meelepärane olla, et enam tulu teenida. Eesti turismi- ja piiriületusstatistika on väga hea, ent kõigile huvipakkuvatele küsimustele statistika vastust anda ei saa.

Kuu aja jooksul küsitleti ankeedi ja intervjuu vormis 131 Ida-Virumaale saabunud Vene turisti, mis annab mitmekülgse ja tervikliku läbilõike sellest, millega nad maakonnas tegelesid. Läinud aasta detsembris toimunud Venemaa valuutakriis muutis pilootuuringu dimensiooni, andes võimaluse vastata lisaküsimusele, millises osas Venemaalt jääb Ida-Virumaale tulija tarbimiskäitumine võrreldes eelnenuga samaks ning millises osas ja kuidas muutub.

Uuring täitis püstitatud eesmärgid ning andis vastuse mitmele huvipakkuvale küsimusele. Mõni tulemus kinnitab lootusi, mõni pakub üllatust.

Uuringut tutvustab Tartu ülikooli Narva kolledži lektor Jelena Rootamm-Valter. Uuring on üks Tartu ülikooli Narva kolledžis rajatava Euroopa Liidu ja Venemaa piiriülese koostöö kompetentsuskeskuse projektidest.

Lisainfo: Jaanus Villiko, TÜ Narva kolledži haldusjuht, tel 51 40 473, e-post jaanus.villiko@ut.ee;
Ago Gaškov, Ida-Viru maavalitsuse avalike suhete nõunik, tel 50 43 532.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja