Neljapäeval algab Tartu Ülikoolis rahvusvaheline mälukonverents

Alates 1990ndatest oleme olnud tunnistajaks plahvatuslikule mälu-uurimise tõusule, ütles konverentsi korralduskomitee liige Ester Võsu. "Paljud Eestis viimasel ajal lahvatanud "mäluskandaalid" (nt Lihula ja pronkssõduri monumendid, ERM-i uue maja arhitektuurikonkurss ja Sakala Keskuse rekonstureerimine) viitavad vajadusele laiapõhjalisemaks dialoogiks selle üle, kuidas me mõistame erinevaid mälukihistusi ja endid kollektiivse mälu aktiivsete kujundajatena."

Nelja päeva jooksul astub konverentsil ettekannetega üles üle 90 teadlase Soomest Singapurini. Distsipliinidest on esindatud antropoloogia, ajalugu, kirjandus- ja teatriteadus, semiootika, etnoloogia, folkloristika, meediauuringud (sh ajakirjandus ja uus meedia). Konverentsi kuus plenaarettekannet on teadlastelt, kelle mälukäsitlused on ühel või teisel viisil mõjutanud mälu uurimist tänapäeva kultuuri- ja sotsiaalteadustes: kultuuripsühholoog James Wertsch (Washingtoni Ülikool), kirjandusteadlane ja kultuuriteoreetik Susannah Radstone (Ida-Londoni Ülikool), semiootik Paul Bouissac (Toronto Ülikool), folklorist Seppo Knuuttila (Joensuu Ülikool), kirjandusteadlane Tiina Kirss (Tartu Ülikool) ning antropoloog David Berliner (Kesk-Euroopa Ülikool). Konverentsi neljal päeval toimub ühtekokku 23 erineva temaatilise rõhuasetusega sessiooni.

Konverentsi korraldav Tartu Ülikooli kultuuri- ja kommunikatsiooniteaduste keskus on interdistsiplinaarne teadusüksus, mis loodi 2005. aastal eesmärgiga edendada humanitaar- ja sotsiaalteaduste koostööd. Konverentsi idee kasvas välja keskuse käimasolevast uurimisprojektist, mis keskendub mälu kontseptsioonide erinevatele käsitlusvõimalustele. Mälu on ühtaegu nii uurimisobjekt kui ka analüütiline vahend, kätkedes nii endas võimalusi sotsiaal- ja kultuuriteaduste tugevamaks integreerimiseks.

Täpsem info konverentsi programmi kohta: /memory2007

Lisainfo: Ester Võsu, TÜ kultuuri- ja kommunikatsiooniteaduste keskuse teadur, tel 737 6139

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist