Nobeli preemia laureaat Heinrich Rohrer külastab Tartu Ülikooli

Professor Rohrer külastab ülikooli Šveitsi tippteadlaste delegatsiooni liikmena. Delegatsioon väisab poolteise nädala jooksul kõiki Balti riike ja teadlasi saadab Eesti aukonsul Šveitsis Hans Graf.

Tartu Ülikoolis võtab professor Heinrich Rohreri koos delegatsiooniga vastu TÜ teadusprorektor Kristjan Haller. Ülikooli poolt võtavad kohtumisest osa veel TÜ füüsika instituudi direktor Ergo Nõmmiste, TÜ orgaanilise keemia professor Jaak Järv ning ülikooli teadus-ja arendusosakonna esindajad. Edasi tutvuvad külalised TÜ füüsika instituudiga ja külastavad ülikooli ajaloo muuseumi.

Heinrch Rohrer (s. 1933) on õppinud Šveitsi Riiklikus Tehnoloogiainstituudis. Tema doktoritöö käsitles ülijuhtide pikkusmuutuste mõõtmist magnetvälja mõjul materjali ülijuhtivaks muutumisel. 1963. aastal asus ta tööle tarkvarafirmas IBM, kus algul uuris magnetmõjutatava takistusega kondosüsteeme pulseerivates magnetväljades, seejärel tegeles ta magnetfaasdiagrammide ning üleminekunähtuste uurimisega. 1986. aastal pälvis ta koos Gerd Binninguga Nobeli preemia füüsika alal skaneeriva tunnelmikroskoobi kavandi eest.

Lisainfo: TÜ välissuhete spetsialist Karoliina Vilimaa-Pennarun, tel 737 6164

Anneli Maaring