Noor füüsik Andres Põldaru pälvis varalahkunud Tambet Luiga nimelise noore leiutaja preemia

27. oktoobril algusega kell 12.00 toimub Saverna külakeskuse saalis esimene Tambet Luiga nimelise noore leiutaja preemia üleandmistseremoonia ja heategevuslik mälestuskontsert. Varalahkunud Tambet Luiga pere initsiatiivil loodud Tambet Luiga nimeline noore leiutaja preemia antakse esmakordselt üle Andres Põldarule. Järgmisteks aastatakse luuakse TÜ teaduskooli juurde Luiga-nimeline toetusfond noortele füüsikutele.

Esimene Tambet Luiga nimeline noore leiutaja preemia läheb kevadel Tallinna 32. keskkooli lõpetanud Andres Põldarule, kes saavutas väga häid tulemusi füüsikolümpiaadidelt nii kodu- kui ka välismaal. Varalahkunud Tambet Luiga ema, Anu Luiga, märkis, et esimeseks laureaadiks valiti Andres Põldaru, kuna sarnaselt Tambetile, on ta inimene kes tahab ja oskab oma teadmisi teiste kasuks rakendada.

Poiste vahel oli veelgi sarnasusi. Nagu Põldarugi oli Tambet Luiga väga huvitunud füüsikast. Tema oskused leidsid rakendust tuntud telesaates „Ajujaht“, kus ta koos kaaslastega presenteeris kokkukäivat õllekasti, millega oleks ettevõtetel võimalik säästa ruumi ja kokkuvõttes ka kulusid nii pinnalt kui transpordilt. Just siit tekkiski perekond Luigal mõte oma hiljuti lahkunud poja mälestuseks toetada ettevõtlikke ja leidlikke noori.

Kui esimese preemiasumma kogus Luiga pere sõpradelt ja tuttavatelt annetustena, siis tulevikus nähakse, et Tartu ülikooli teaduskooli juurde luuakse Tambet Luiga nimeline noore leiutaja fond. Kuivõrd TÜ teaduskool toetab Eestis võimekate noorte arengut, on Anu Luiga arvates igati loogiline, et tema poja mälestuseks loodud fond paikneb just teaduskooli juures. Fondi ülesandeks saaks võimekate ja leidlike noorte füüsikute toetamine. Preemiaid hakatakse välja andma igal aastal 27. oktoobril, Tambet Luiga sünnipäeval.

Esimene Tambet Luiga nimelise noore leiutaja preemia üleandmistseremoonia ja heategevuslik mälestuskontsert toimub 27. oktoobril kell 12.00 Saverna külakeskuse saalis, kuhu kõik huvilised on oodatud.

Lisainfo: Marek Järvik, Tartu ülikooli teaduskool, tel: 737 6117, e-post: marek.jarvik@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja