Noore statistiku preemia pälvis TÜ üliõpilane Sven Erik Ojavee

Tänavuse Albert Pulleritsu nimelise noore statistiku preemia pälvis Sven Erik Ojavee Tartu Ülikooli matemaatika ja statistika instituudist. Preemia eesmärk on innustada noori rakendama ja arendama statistikameetodeid.
Sven Erik Ojavee kaitses Tartu Ülikooli matemaatika ja statistika instituudis magistritööd „Päritolu hindamine geeniandmete põhjal: TÜ Eesti Geenivaramu andmete analüüs“. Eesmärk oli uurida TÜ geenivaramu doonorite esivanemate päritolu rahvuse järgi ja Eesti-siseselt. Preemia andis Sven Erik Ojaveele üle Statistikaameti peadirektori asetäitja Andres Kukke TÜ loodus- ja täppisteaduste valdkonna magistriõppe lõpuaktusel 20. juunil ülikooli aulas.
Konkursi hindamiskomisjoni esimehe Kaja Sõstra sõnul oli konkursist osavõtt tänavu väga aktiivne ja esikohta keeruline välja selgitada. „Kõik žürii liikmed pakkusid esikohale 3–4 tööd ja lõplik paremusjärjestus oli äärmiselt tasavägine. Võidutöö paistis silma innovaatiliste meetodite rakendamise, süsteemse esituse ja huvitavate tulemuste poolest, mis olid graafikutel ja kaartidel väga hästi visualiseeritud,“ sõnas Sõstra.
Magistritöö juhendaja Kirsta Fischer märkis, et Sven Eriku töö pakub kindlasti huvi ka rahvusvahelisel tasandil. Uurimistöö tulemused näitasid, et isegi nii väikses riigis kui Eesti õnnestub tuvastada selline geenide varieeruvus.
Sven Erik Ojavee tööga saab tutvuda Statistikaameti veebilehel.
Võitja saab Statistikaametilt auhinnaks tahvelarvuti. Konkursile laekus 13 bakalauruse-, magistri- ja lõputööd.
Albert Pullerits oli 1921. aastal asutatud Eesti Statistika Keskbüroo esimene juht ja Eesti statistikasüsteemi rajaja. Albert Pulleritsu nimeline noore statistiku preemia anti esimest korda välja 2011. aastal Eesti statistika 90 aasta juubeli puhul.
Mari-Liis Pintson
pressinõunik