Noore teadlase preemia pälvis TÜ arvutiteadlane Peeter Laud

19. detsembril andis president Toomas Hendrik Ilves üle selleaastase noore teadlase preemia väärtuses 4800 eurot, mille pälvis Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi krüptoloogia professor Peeter Laud.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"37789","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Peeter Laud on arvutiteadlane, kes on spetsialiseerunud programmeerimiskeele teooriale ja krüptoloogiale. Laud kaitses 2002. aastal doktorikraadi Saksamaal, Saarimaa Ülikoolis, olles siis 25-aastane.

Tema teadusuuringute eesmärgiks on olnud turvaintsidentide vältimine keerulistes tarkvarasüsteemides nende süsteemide programmikoodi staatilise analüüsi teel, mis lubab programmide korrektsuses ja turvalisuses veenduda seda programmi ennast käivitamata.

Ta on üks alusepanijaid arvutuslikult turvalise infovoo ning krüptograafiliste protokollide mehhaniseeritud, arvutuslikult korrektsele analüüsile. Tema väljapakutud meetodid tuginevad ühelt poolt turvaomaduste täpsele spetsifitseerimisele ning teiselt poolt nende omaduste efektiivsetele kontrollimisviisidele.

Peeter Laud’i poolt välja pakutud analüüsimeetodid on olnud aluseks turvalise infovoo ja krüptograafiliste protokollide analüüsi edasisele arengule, ta on üheks krüptoloogia teadussuuna alustajaks Eestis ning alates 2008. aastast üks arvutiteaduse tippkeskuse vedajatest. Tema teadusuuringud on publitseeritud mainekates teadusajakirjades ja konverentsi kogumikes. Peeter Laud on Tartu Ülikooli matemaatika-informaatikateaduskonna professor ning Cybernetica AS teadusdirektor.

"Peeter Laud’i töö väärib tunnustust, ta on suutnud ühendada krüptograafiliste protokollide analüüsi alaseid teaduslikke saavutusi rakenduslike väljunditega, oma insenerliku ratsionaalsuse ja matemaatiku korrektsusega on ta saavutanud nii süsteemiarendajate kui ka teadlaste usalduse ning tal on õnnestunud luua sild kahe sageli eraldiseisva kogukonna vahel," märkis Peeter Laud’i noore teadlase preemia kandidaadiks esitanud akadeemik Ülo Jaaksoo oma soovituskirjas.

Lisainfo:
Vabariigi Presidendi Kantselei