Noored folkloristid maailma eri paigust vaatlevad folkloori kui inimeste ühendajat ja lahutajat
Viies rahvusvaheline noorte folkloristide konverents toob 7.–9. oktoobrini Viljandisse ligi 50 folklooritundjat. Konverentsi keskpunktis on folkloor kui inimeste ja kogukondade ühendaja ja lahutaja ning hoiakute kujundaja. Konverentsi eel peab üks plenaaresineja 6. oktoobril Tartus loengu ühiskonnas aktuaalsel teemal – pagulaste kaasamisest muuseumitöö kaudu.
Huvi konverentsi vastu on aasta-aastalt kasvanud ja ühes sellega ka ürituse maht. Käesoleval aastal astuvad Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemias toimuval üritusel üles üliõpilased, noorteadlased ja teadlased 17 riigist Aasias, Euroopas ning Lõuna- ja Põhja-Ameerikas.
„Konverentsi „Kontaktide ja konfliktide folkloor“ ettekandjad analüüsivad folkloori kaudu toimuvat etnilist, rahvuslikku, paikkondlikku ja riiklikku identiteediloomet tänapäeval ja minevikus, aga ka suhteid võimulolijate ja rahva vahel,“ rääkis Tartu ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule lektor Elo-Hanna Seljamaa.
Seljamaa viitas, et programmis on oma koht ka folkloristika ajalool, välitöödel, rahvajuttudel, erinevatel usundilistel teemadel ning materiaalse kultuuri uurimisel.
Plenaarloengutega esinevad dr Aleksander Panchenko Venemaa teaduste akadeemia vene kirjanduse instituudist ja Peterburi riiklikust ülikoolist ning dr William Westerman New Jersey linna ülikoolist.
Konverentsi eel, 6. oktoobril kell 14.15 peab Westerman Tartus, Ülikooli 16-212 ka avaliku loengu „Museums as a Space for the Inclusion of Refugees, and Other Experiments in Multiculturalism", mis räägib pagulaste kaasamisest muuseumitöö kaudu.
Tutvu konverentsi „Kontaktide ja konfliktide folkloor“ programmiga Tartu ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule osakonna kodulehel.
Varasematel aastatel on noored folkloristid kokku saanud Tartus (2011, 2013) ja Vilniuses (2012, 2014). Sel aastal toimub üritus esimest korda Viljandis. Üritust korraldavad TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule osakond ja TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakond koostöös etnoloogia ja folkloristika üliõpilasi koondava Tartu Nefa rühma ning Leedu kirjanduse ja folkloori instituudiga.
Konverentsi toetavad Eesti kultuurkapital, hasartmängumaksu nõukogu, Ameerika Ühendriikide suursaatkond Tallinnas, haridus- ja teadusministeerium (rahvusteaduste professuur) ja Eesti teadusagentuuri projekt „Traditsioon, loovus ja ühiskond: vähemused ja alternatiivsed diskursused“.
Lisainfo: Elo-Hanna Seljamaa, TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule lektor, tel: 5380 3961, e-post: elo-hanna.seljamaa [ät] ut.ee;
Ave Matsin, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna juhataja, tel: 435 5259, 526 2510, e-post: ave.matsin [ät] ut.ee.