NOVAATOR: Euroopa ja India piimalembestel on ühine esivanem
Piimasuhkrut seedivate eurooplaste ning indialaste ühine esivanem elas umbes 7500 aastat tagasi, kirjutab Tartu Ülikooli teadusuudiste portaal Novaator.
Piim on kasulik toiduaine, kuid sugugi mitte kõik ei saa seda juua. Piimas sisalduvat suhkrut - laktoosi lagundav ensüüm on aktiivne kõikidel tervetel lastel. Seevastu täiskasvanutest saab piima tarvitada umbes kolmandik, kellel on olemas vastav geenimutatsioon. Ülejäänud inimeste keha ei saa piimasuhkru seedimisega hakkama ning laktoos tekitab neil seedehäireid.
Mutatsioon, mis võimaldab täiskasvanu kehal laktoosi lagundada, tundub olevat tekkinud eraldi Euroopas, Aafrikas ja Lähis-Idas. Siiani jäi selgusetuks, kust pärinevad arvukate Indias elavate piimajoojate geenid. Just sellele küsimusele soovis vastust saada Cambridge´i ülikooli juhitud rahvusvaheline uurimisrühm, kuhu kuulusid ka Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi ja Eesti Biokeskuse teadlased.
Uurimuse autorite sõnul eeldasid nad, et Indias võib esineda ainulaadne mutatsioon, sest seal on veiseid kasvatatud juba aastatuhandeid.
Ligi 2300 India eri piirkondadest kogutud geeniproovi analüüsimisel selgus, et Indias esineb sama geenimuutus, mis lubab paljudel eurooplastel rahus piima tarbida.
Edasi loe Novaatorist!