NOVAATOR: Kaks tuhat aastat hiljem: kuidas pääses Hannibal üle Alpide?

37 sõjaelevanti, 38 000 jalameest ja 8 000 hobust. Sellise väega sooritas üks maailma ajaloo säravaimaks peetavaid väejuhte Hannibal surmatrotsiva retke üle Alpide Itaaliasse. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39140","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Retke täpne marsruut ja asjaolud on olnud vaidlusobjektiks juba paar tuhat aastat. Nüüd on rahvusvaheline töörühm, nende seas ka Tartu Ülikooli geoloogiaprofessor Volli Kalm, võtnud Hannibali armee teekonna uuesti vaatluse alla ning püüdnud leida Alpidest geoloogilisi ja paleobotaanilisi märke, mis võiks klappida ajalooliste kirjeldustega sellest sõjaretkest.

Mai lõpus aastal 218 e Kr asus Hannibal teele Vahemere äärest Uus-Kartaagost (tänapäeval Hispaania).

"Liikumise kiirus oli märkimisväärne. Retk algas mais ja novembriks olid nad juba Alpidest üle Põhja-Itaalias," ütles Kalm. "Liiguti inimvõimete piiril."

Hannibali juhitud Puunia armee teekond Püreneedes ja Rhône’i jõe orus on üsna selge, aga rännaku viimased 400 kilomeetrit, mil tuli ületada Alpid ja jõuda Põhja-Itaaliasse on senini vaieldavad.

Edasi loe Novaatorist!