NOVAATOR: Milleks seentele Facebook?
Kui seenekorjaja suudab metsas kukeseente, puravike, riisikate ja pilvikute seas veel orienteeruda, siis seeneteadlaste elu on märksa keerulisem, vahendab Novaator TÜs kaitstud doktoritööd, mille autoriks on Kessy Abarenkov.
Mükoriisaseeni, mis kasvavad kasulikus koostöös taimejuurtega on maailmas vähemalt 20-25 000 eri liiki ja nende hulgas orienteerumine on väga keeruline. Seda enam, et paljud neist seentest on paljale silmale nähtamatud.
Hiljuti Tartu Ülikoolis doktorikraadi kaitsnud Kessy Abarenkov lõi töövahendi PlutoF, mis seeneuurijate elu oluliselt lihtsamaks teeb. Aga mitte ainult seeneuurijate, kaugemas tulevikus võiks kogu Eesti eluslooduse kohta kogutud info olla selle platvormi abil kättesaadav.
Kas PlutoF näeb välja nagu Facebook? Mõnevõrra. Seal on seenest tehtud pilte, liiginimi, seene elukoht, ehk paik, kust seda on leitud. Siin võrdlus ka lõppeb. PlutoF ei ole lihtsalt lõbus mänguasi, vaid mõeldud seeneuurijate töö lihtsustamiseks.
Abarenkovi viie aasta töö vili on pilve põhimõttel töötav eluslooduse andmebaaside ja analüüsiplatvorm, kus mahukamaid arvutusi teevad Tartu Ülikoolis asuvad serverid ja arvutuskeskus. Infot on andmebaasi võimalik lisada üle veebi igast maailma paigast, kasvõi metsast iPadiga.
Edasi loe Novaatorist!
Edastas
Anneli Miljan
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683, 515 0184
avalik [ät] ut.ee
www.ut.ee