NOVAATOR: Uuring leidis vererõhku tõstvad geenivariandid

Ülemaailmne uuring tegi kindlaks 29 geenivarianti, mis osalevad vererõhu reguleerimises, kirjutab TÜ teadusuudiste portaal Novaator.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38166","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Rohkem kui 200 000 inimese andmeid vaadelnud töös olid osalised ka Eesti teadlased.

Maailmas on kõrgenenud vererõhk probleemiks rohkem kui miljardile inimesele. "Eestis on vererõhk kõrgem peaaegu pooltel täiskasvanutest," ütles Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloogiakeskuse teadusjuht Margus Viigimaa.

Vererõhk on poolenisti pärilik, kuid seda mõjutavad ka mitmesugused keskkonnategurid, näiteks stress.

Vererõhu ja geenide seoseid on uuritud juba pikka aega, kuid see töö pole läinud sugugi libedalt. Kevadel kaitses Siim Sõber Tartu Ülikoolis doktoritöö vererõhu kandidaatgeenidest ja üle-genoomilistest assotsiatsiooniuuringutest, mille eesmärk on leida vererõhu reguleerimises osalevad uusi geenivariante. Sellistes uuringutes püütakse leida seoseid inimeste vererõhunäitajate ja konkreetsete geenivariantide vahel.

"See on väga raske ülesanne, vererõhku mõjutavad nii paljud asjad, kasvõi kellaajaliselt kõigub rõhk päris suurel määral," ütles Sõber.

Nüüd olid Sõber, tema doktoritöö juhendaja TÜ inimese molekulaargeneetika professor Maris Laan ning vanemteadur Elin Org ja teadur Gudrun Veldre osalised seni suurimas vererõhuga assotsiatsiooniuuringus, mis avaldas tulemused täna ajakirja Nature võrguväljaandes.

Edasi loe Novaatorist!

Anneli Miljan
TÜ pressiesindaja
737 5683, 515 0184
avalik@ut.ee
www.ut.ee