Nutikaid prille arendav Tartu Ülikooli meeskond võitis USA-s toimunud äriideede esitlemise võistlusel teise koha

Tartu Ülikooli meeskond Io_developers sai rahvusvahelise äriarendusprogrammi NGAL® (Network Globally, Act Locally) äriideede esitlemise võistlusel teise koha ja preemiaks 2000 USA dollarit.

Io_developers arendab prille, mille fookust saab mobiilirakenduse abil reguleerida. Tublid noored võitsid ka 2019. aasta kevadel toimunud noorte äriideede võistluse "Kaleidoskoop". Meeskonnaliikmed Elchin Aghazada ja Murad Mammadov kiitsid NGAL-i ainulaadsust ja hindasid kõrgelt ettevõtluse ja välismaal õppimise kogemust ning saadud rahvusvahelisi kontakte. Elchin lisas, et programm aitas kaasa nii professionaalsele kui ka isiklikule arengule. Elchin õpib majandusteaduskonnas innovatsiooni ja tehnoloogia juhtimist ning Murad arvutiteaduse instituudis tarkvaratehnika eriala.

NGAL-i programmis osales kaheksa meeskonda viiest ülikoolist. Programm algas Tartus, kus osaleti töötubades, saadi uusi kontakte ja nõuandeid Ideelabori võrgustiku ärimentoritelt ning vahetati muljeid NGAL-i programmi vilistlastega. Külastati ettevõtet Nevercode ja kuulati selle asutaja Triin Kase iduettevõtjaks saamise lugu. Käidi ka Tallinnas USA saatkonnas ning Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory.

Pärast sisukat nädalat Eestis lennati Ameerika Ühendriikidesse, kus arendati intensiivselt äriideid ja valmistuti lõppvõistluseks. Külastati suurettevõtet Boeing ja peeti palju huvitavaid kohtumisi kohaliku äriringkonna esindajatega. Programmi lõpuüritusel esitlesid osalejad oma ideid rahvusvahelisele žüriile ja tublimaid premeeriti rahaliste auhindadega.

Eesti ülikoolidest osales programmis neli meeskonda. Peale Io_developersi esindas Tartu Ülikooli veel teine Starteri programmi läbinud meeskond – Timewire, kes arendab tarkvara, mis aitab jälgida arvutis tehtud toimingutele kulutatud aega. Timewire'i liikmed Rimante Valancauskaite ja Karl Martin Teras õpivad Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudis informaatika erialal.

Ka USA üliõpilased jäid Tartus käiguga rahule ja olid väga õnnelikud, et said näha siinset iduettevõtlust ja kuulda kogemuslugusid oma ala spetsialistidelt. Osalejate muljeid saab vaadata YouTube'i videost.

NGAL-i programmi žüriiliige ja mentor Yrjö Ojasaar on programmiga seotud olnud kolm aastat. "NGAL on noortele ettevõtjatele suurepärane stardiplatvorm. Eelmise aasta võitja osales ka konkursil "Ajujaht" ja võitis selle. Lisaks asjakohaste praktiliste oskuste omandamisele ja kogenud ettevõtjate nõuannetele saavad üliõpilased luua rahvusvahelisi sidemeid võimalike partnerite, klientide ja investoritega," ütles Ojasaar.

Ülikoolide koostöös sündinud intensiivne äriarendusprogramm NGAL viidi ellu juba viiendat korda. Programmi koostööpartnerid on Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool ja kolm USA ülikooli: Charlestoni Kolledž, Lõuna-Carolina Sõjaväekolledž Citadel ja Nebraska Wesleyani Ülikool. Tartu Ülikoolis on programmi eestvedajaks Ideelabor.

Programmi elluviimist toetab Harry ja Reba Huge'i Sihtasutus.

Lisateave: Andres Vaher, TÜ Ideelabori turundus- ja kommunikatsioonijuht, 5558 7359, andres.vaher@ut.ee