Õigusteadlased tähistavad asjaõigusseaduse vastuvõtmise 20. aastapäeva

Õigusteadlased tähistavad 28. ja 29. novembril Tartus rahvusvahelise konverentsiga „Eesti asjaõigusseaduse kakskümmend aastat – kogemused ja perspektiivid” asjaõigusseaduse vastuvõtmise 20. aastapäeva.

„Tsiviilseadustiku esimese seaduse vastuvõtmisest kahekümne aasta möödumisel näib olevat õige aeg arutleda selle üle, kas ja kui hästi suudeti omal ajal ette näha nüüdisaegse majanduskeskkonna vajadusi, kuidas toetab asjaõigusseadus tsiviilkäivet, milliseks on kujunenud asjaõigusseaduse kohaldamise praktika ja millised on seaduse suuremad kitsaskohad,” ütles konverentsi peakorraldaja professor Irene Kull.

„Arvestades asjaõiguse globaliseerumist on kohane arutada ka selle üle, millised on asjaõiguse tulevikuväljavaated ja arengusuunad riigisiseses kontekstis ning üleilmastuva kaubanduse ja Euroopa eraõiguse ühtlustamise tendentside valguses,” lisas korralduskomisjoni liige professor Paul Varul.

Konverentsi esimese päeva esinejad on majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts, professor Paul Varul, dr Priidu Pärna, dotsent Villu Kõve, professor Irene Kull ning väliskülalised professor Christian von Bar (Osnabrücki ülikool), professor Sjef van Erp (Maastrichti ülikool), dr Andrew Steven (Edinburghi ülikool), professor Alexander Trunk (Kieli ülikool) ja professor Janis Rozenfelds (Läti ülikool).

Konverentsi teise päeva ettekanded keskenduvad peamiselt asjaõigusseaduse rakendamise käigus kerkinud ja tulevikus kerkivatele aktuaalsetele probleemidele. Omandist ja selle kaitsest räägivad dr Claes Martinson (Göteborgi ülikool) ja dr Kai Kullerkupp. Kinnisomandi kitsenduste ja piiratud asjaõiguste teemablokis esinevad dr Urmas Volens ja Tarvo Puri. Kaasomandi teemablokis tulevad käsitlusele palju kõneainet tekitanud kaasomandi ja korteriomandi küsimused. Esinevad Kaupo Paal ja Vaike Murumets. Asjaõiguslike tagatiste teemablokis on põhirõhk pandiõiguste regulatsioonil ja ettekannetega esinevad dots Martin Käerdi, professor Rein Tiivel, dr Wolfgang Faber (Salzburgi ülikool), dr Thomas Hoffmann, Anto Kasak ja Annemari Õunpuu.

Konverentsile on oodata ligi 400 osalejat. Konverentsi on võimalik otse jälgida UTTV vahendusel.

Konverentsi korraldab Tartu ülikooli õigusteaduskond. Konverents toimub TÜ aulas ja Dorpati konverentsikeskuses. Konverentsi programmiga saab tutvuda õigusteaduskonna kodulehel.

Ilmunud on ka asjaõigusseaduse 20. aastapäevale pühendatud ajakirja Juridica number, millega saab tutvuda siin.

Lisainfo: Irene Kull, TÜ tsiviilõiguse professor, tel: 737 6050, e-post: irene.kull@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja