Õigusteadlased üle maailma arutlevad eri valitsuste lähenemisi rahvusvahelisele õigusele

12. ja 13. juunil toimub Tallinnas Eesti teaduste akadeemias rahvusvaheline teaduskonverents „Liberaalsete ja mitteliberaalsete valitsuste lähenemised rahvusvahelisele õigusele“. Rahvusvahelise õiguse teadlaste kogunemisega Moskvast, New Yorgist jm tähistatakse 25 aasta möödumist kommunistlike režiimide kokkuvarisemisest Kesk- ja Ida-Euroopas.

Tartu ülikooli rahvusvahelise õiguse professori Lauri Mälksoo sõnul on rahvusvaheline õigus osa väikeriikide nn pehmest jõust. „Seepärast on oluline, et Eestis tegeldaks võimalikult kõrgel teaduslikul tasemel rahvusvahelise õiguse probleemidega, sh selle õiguse ideoloogiliste alusprobleemidega.“

Mälksoo sõnul on küsimus, kas rahvusvaheline õigus on igal pool ühesugune või kehtib erineval moel eri tüüpi, näiteks liberaalsete ja mitteliberaalsete riikide jaoks, mitu sajandit vana: „Ühtset lahendust sellele küsimusele veel leitud pole ja ideoloogilised vaidlused riikide ja teadlaste vahel jätkuvad.“

Professor toob näiteks ÜRO, mis on üles ehitatud põhimõttel, et kõik riigid on funktsionaalselt ühesugused, Euroopa Nõukogu ja OSCD aga teatud valikuliste kriteeriumide järgi. Liberaalse teooria seisukoha pooldajad väidavad, et liberaalsed riigid omavahel ei sõdi, mistõttu Venemaa negatiivne suhtumine Ukraina riiklikku emantsipatsiooni võib olla kinni ka autoritaarses valitsemisvormis. „Igatahes on raske hetkel leida aktuaalsemat teemat rahvusvahelise õiguse alusuuringuteks,“ tõdes Mälksoo.

Konverentsil esineb ettekandega 30 rahvusvahelise õiguse teadlast erinevatest maailma piirkondadest. Konverentsil osalevad mh Euroopa rahvusvahelise õiguse ühingu president Laurence Boisson de Chazournes (Genfi ülikool), endine Ameerika rahvusvahelise õiguse ühingu president José E. Alvarez (New Yorgi Ülikool) ja Vene rahvusvahelise õiguse assotsiatsiooni president Anatoli Kapustin (Moskva).

Tutvu programmiga

Konverentsi korraldab TÜ õigusteaduskond koostöös Euroopa rahvusvahelise õiguse ühingu õigusteooria huvigrupiga. Sündmus on korraldatud TÜ rahvusvahelise õiguse professori Lauri Mälksoo peagi lõppeva ERC (Euroopa teadusagentuuri) individuaalgrandi raames. 

Lisainfo: Katre Luhamaa, TÜ rahvusvahelise õiguse teadur, tel: 737 6043, e-post: katre.luhamaa@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392