Õigusteaduskonna kriminoloogia teadur Anna Markina pälvis vägivallaennetuse auhinna

Vabariigi president Kersti Kaljulaid ning justiitsminister Raivo Aeg tunnustasid 18. augustil 2020 neljandat korda tublisid inimesi, kes on andnud olulise panuse vägivalla ennetusse. Sel aastal sai auhinna kaheksa inimest, sealhulgas Tartu Ülikooli õigusteaduskonna kriminoloogia teadur Anna Markina, kellest mitmed on aidanud kaasa inimkaubanduse ja naistevastase vägivalla ennetamisele, samuti panustanud noorte teadlikkuse tõstmisele ja nende aitamisele.

Anna Markina on Eesti oma kriminoloog, kes on pühendunud eelkõige noorte õigusrikkumiste ja inimkaubanduse valdkondade uurimisele ja seda nii Eestis kui koos Euroopa kolleegidega. Lisaks on tal alati mõni huvitav välisprojekt käsil, millele raha leidmine ja nende töös hoidmine tal hästi õnnestub. Samuti teeb ta aktiivselt harimistööd Tartu Ülikooli õigusala tudengite seas. Markina on koostanud mitmeid juhiseid valdkonna spetsialistidele, mis räägivad alaealiste õigusrikkumistest, ohvritest ja inimkaubandusest. „Väga uhke tunne on! Tänan tunnustuse eest!“ sõnas Markina.

Justiitsminister Raivo Aegi sõnul on tänased auhinna saajad suunanäitajad „Mitmed neist on panustanud vägivalla ennetamisele ja selle tõkestamisele juba rohkem kui 10 aastat. Nad on järjekindlalt läinud enda teed, isegi kui nende loodud teenused või teemapüstitused on olnud alguses kõrvaltvaatajatele võõrad. Näiteks inimkaubanduse ennetamise ja abistamise nõuandeliini on Eestis arendatud alates 2004. aastast. Algusaastatel tuli palju selgitada, et inimkaubandus on ka Eesti teema ning alguses tuli tegeleda palju muredega, mis olid seotud Eesti inimestega välismaisel tööturul, samas täna räägime välismaalaste muredest Eesti tööturul. Teenusepakkuja peab mõistma vägivallakuritegevuse trende ja kohandama teenuse sisu vastavalt,“ ütles Aeg.

Kokku esitati vägivallaennetuse auhinnale sel aastal 36 kandidaati, kellest komisjon valis välja kaheksa:

• Eero Epner
  • Kärt Anvelt
  • Marianne Ubaleht
  • Mikk Pärnits
  • Anna Markina
  • Rita Kaasik
  • Sirle Blumbergil
  • Kristiina Luht

Auhinna saanute lugudega on võimalik lähemalt tutvuda kriminaalpoliitika veebis.

Uudis on refereeritud Justiitsministeeriumi kodulehelt.