Olümpiaadil selgusid parimad Eesti noored bioloogid

Tartus peeti möödunud nädalavahetusel, 10.–11. märtsil 57. Eesti bioloogiaolümpiaadi (EBO) lõppvoor gümnaasiumiõpilastele. Olümpiaadi lõppvooru oli kutsutud kogu Eestist 72 õpilast, kellest 4 sõidavad Eestit esindama rahvusvahelisele tasemele.

Õpilased said kutse piirkondlike olümpiaadide tulemuste põhjal. Eesti 21 piirkonnast kutsuti parimaks tulnud õpilane ja ülejäänud kohad täideti üleriigilise pingerea alusel klasside järgi, arvestades proportsionaalsuse põhimõtet. Koos gümnaasiumiõpilastega oli olümpiaadile kutsutud ka neli 9. klassi õpilast, kes olid varem saanud karastust loodusteaduste olümpiaadidel.

Lõppvoor koosnes teoreetilisest ja praktilisest osast. Laupäeval tuli praktiliste tööde käigus vihmaussi prepareerida, osata tuvastada erinevaid organeid, teada vihmaussi arengubioloogiat, eraldada kanamuna varuaineid ja mõista linnu arengut. Oluline oli tunda piltide järgi selgrootuid, neid määrata, uurida koljusid ja aru saada, milline murd oli röntgenipildil näha. Mikrobioloogias tuli teha jogurti preparaat ja seda valgusmikroskoobi all analüüsida. Samuti oli vaja osata arvutada soolekepikese Escherichia coli tilkkülvi lahjendus ning bakterite ja hallitusseente hulk ruumi õhus. Botaanikas tuli teha taimest preparaat, seda analüüsida ja võrrelda püsipreparaadiga. Lisaks tuli määrata herbaarlehel olnud taimed. Kokku polnud see kõik sugugi lihtne. Raske ja pikk praktikapäev andis kõigile jõudu pusida pühapäeval vähem raskemate ja veelgi raskemate teooriaülesannete kallal.

Pärast tõsist pingutust olid koondtulemuste järgi võistluse parimad:

• Mari Remm (Hugo Treffneri Gümnaasium) 10. klassis,
  • Andreas Must (Tallinna Reaalkool) 11. klassis,
  • Meeri Jürgenson (Hugo Treffneri Gümnaasium) 12. klassis.

Praktikumides olid parimad:

• loomaanatoomias ja -süstemaatikas Andreas Must (Tallinna Reaalkooli 11. kl),
  • immunoloogias Annika Viiksaar (Kadrina Keskkooli 12. kl), Andreas Must (Tallinna Reaalkooli 11. kl), Hanna-Riia Allas, Richard Luhtaru, Kirke Joamets ja Joosep Kaimre (vastavalt Hugo Treffneri Gümnaasiumi 10., 11., 11. ja 12. kl) ning Kertu Kiivit (Läänemaa Ühisgümnaasiumi 12. kl) (esikoht jagati seitsme võrdse vahel),
  • botaanikas Annabel Sarapuu (Pärnu Koidula Gümnaasiumi 12. kl),
  • mikrobioloogias Äli Agnes Järve (Viljandi Gümnaasiumi 12. kl).

Täielikud tulemused koos žürii lõppotsusega leiab TÜ teaduskooli kodulehelt.

29. rahvusvaheline bioloogiaolümpiaad (IBO) toimub tänavu 15.–22. juulil Teheranis, Iraanis. Eesti võistkonna lõplik koosseis selgub IBO kandidaatide valikvõistlusel 27.–29. märtsil ja 14.–16. mail TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudis.

Tulemuste koondtabeli põhjal oodatakse rahvusvahelise bioloogiaolümpiaadi võistkonda kandideerima järgmisi õpilasi:

Nimi

Kirstin Karis

Martin Rahe

Kersti Veskimets, Tiina Talvi

Bioloogiaolümpiaadi toetasid haridus- ja teadusministeerium, Tartu ülikool, TÜ teaduskool, TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituut, TÜ maateaduse ja ökoloogia instituut, Loodusajakirjade Kirjastus, sh Eesti Looduse toimetus ja Toomas Kukk, Quantum Eesti AS, Tartu Antoniuse Gildi keraamikud ning OPIQ.

Olümpiaadi aitasid läbi viia Silvia Pihu, Illi Tarmu, Hanna Ainelo, Kristina Põšnograjeva, Triinu Visnapuu, Rudolf Bichele, Ando Vaan, Uku-Laur Tali, Daniel Valdma, Andres Ainelo, Mark Gimbutas, Siim Kurvits jpt. Korraldajad tänavad kõiki osalejaid ja TÜ töötajaid, kes aitasid olümpiaadile kaasa.

Lisainfo: Sulev Kuuse, EBO žürii esimees, sulev.kuuse@ut.ee, 737 5060

Maria Kristiina Prass
Tartu ülikooli avalike suhete spetsialist