Õppeuuenduskonverentsil luuakse pilt tulevikukõrgharidusest

Neljapäeval, 10. aprillil toimub Tartu ülikoolis tulevikku vaatav õppeuuenduskonverents „Kõrgharidus aastal 2020“. TÜ õppekvaliteedi arendajad otsivad viise, kuidas pakkuda erialadevahelist ja ühiskonna kiirelt muutuvatele vajadustele orienteeritud kõrgharidust. Oma kogemusi suuremahuliste ja uuendusmeelsete õppekavareformide elluviimisel jagavad väliseksperdid.

Eesti kõrghariduses on viimasel kümnendil toimunud palju suuri muudatusi, mille tulemusel on tuntavalt paranenud kõrgkoolides ja väljaspool kõrgkoole olevate huvirühmade arusaam uuenduste vajalikkusest. „Samal ajal on toimunud globaalne areng, mis nõuab kõrgkoolide senisest enam ühiskonnaga sidustamist, uuendusmeelsust ja ettemõtlemist pikemas perspektiivis. Kõrghariduse ümbermõtestamisel on siiski arvukalt lahtisi küsimusi. Arutamist vajavad võimalikud ohud ja kitsaskohad ning samuti on vaja kokku leppida ühistes arusaamades ja koostöös,“ rääkis Tartu ülikooli õppeprorektor Martin Hallik vajadusest üheskoos tulevikukõrgharidust visioneerida.

Kell 13 algab TÜ muuseumi valges saalis Lossi 25 sümpoosion, mille põhirõhk on tulevikuvisioonil, mida väliseksperdid sõnastavad oma senise kogemuse taustal. Gröningeni ülikooli professor Robert Wagenaar, Hongkongi ülikooli abiprofessor Cecilia Chan, Lundi ülikooli akadeemiline arendaja Torgny Roxå jpt räägivad rahvusvahelistest suundumustest kõrghariduses, arutavad, millised on õppejõudude ees seisvad uued ülesanded, mida arvestada õppejõukoolituses ning millised on Euroopa kõrghariduselu arengusuunad ja ülesanded pikemas perspektiivis. Oma nägemusi tuleviku kõrgharidusest esitab ka üliõpilane Martin Noorkõiv ja unistusi kooli arendamisest jagab Peetri kooli asutamise näitel Marko Tiirmaa EELK Otepää Maarja kogudusest.

Konverentsi ühe osana toimuvad ka töötoad, kus väliseksperdid tutvustavad oma kogemusi erialadevaheliste ning probleemipõhiste õppeprogrammide arendamisel ning elluviimisel. Ettekannete põhjal arutatakse, kas ja kuidas on võimalik välisekspertide kogemusi Tartu ülikoolis ja Eestis üldiselt eeskujuks võtta ning missugused on Eesti erijooned. Töötoad on jaotatud valdkondadesse ning tähelepanu on õppekavade senise erialakeskse arendamise asemel suunatud pigem erialadevahelisusele.

Konverentsi ettekannete ja arutelude eesmärk on toetada Tartu ülikooli arengukava kontekstis õppevaldkonna arengusuundade selgemat mõtestamist ja sõnastamist.

Tutvu konverentsi programmi ja esinejatega TÜ veebilehel: www.innovativecurricula.ut.ee.  

Konverentsi toimumist toetab Primus programm Euroopa sotsiaalfondi toel.

Loe Hongkongi ülikooli abiprofessori Cecilia Chani ja TÜ õppeosakonna juhataja Siret Rutiku kirjutist Õpetajate Lehes.

Kuula ka õppeprorektor Martin Halliku ja TÜÜE juhatuse liikme, üliõpilase Martin Noorkõivu intervjuud Kuku raadiole.

Lisainfo: Siret Rutiku, TÜ õppeosakonna juhataja, tel: 737 6390, e-post: siret.rutiku@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392