Osale kokkuvõtte kirjutamise võistlusel TUUM

Kokkuvõttevõistlus TUUM 2020 algab 6. novembril kell 7 ja lõpeb 7. novembril kell 19. TUUM on võistlus, milles iga osaleja saab panna proovile oma oskuse teha kuni 200-sõnaline kokkuvõte žürii antud tekstist.

Võistlema on kutsutud kõik: õpilastest õppejõududeni, ajakirjanikest kirjanikeni, ametnikest ministriteni. Osaleda võib üksi ja võistkonnana, mille võib moodustada sõpruskond, perekond, kooliklass, lehetoimetus, parlamendirühm vm.

Sel aastal on tekst ja kokkuvõtte esitamise keskkond eesti keele instituudi kodulehel eki.ee/tuum.

Kuidas kirjutada head kokkuvõtet?

• Hea kokkuvõte sõnastab lähteteksti põhiidee ja toob selle kõrval välja teksti teised olulised ideed.
  • Hea kokkuvõte on omaette tekst, mis on mõistetav lähteteksti lugemata.
  • Hea kokkuvõte on üldistus, mis vahendab lähteteksti sisu kokkuvõtja sõnadega.
  • Hea kokkuvõte on objektiivne, neutraalne tekst, mis vahendab lähteteksti autori mõtteid, mitte kokkuvõtja arvamusi ega tundeid.
  • Hea kokkuvõte on tihe, lihtne, selge, täpne ja kirjavigadeta.

Parimatele on rahalised auhinnad. Selle aasta auhinnad on varasemast palju suuremad. Esimene auhind on 250 eurot, lisaks mitu teist ja kolmandat auhinda väärtusega 125 ja 75 eurot. Kahele parimale kooliõpilasele lisaks eriauhinnad ja üldarvestuse 25 parimale kokkuvõtjate tippu kuulumist kinnitav sertifikaat. Iga osavõtja saab väljaprinditava osavõtutunnistuse.

Kokkuvõttevõistlust korraldavad Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut ning eesti keele instituut koostöös haridus- ja teadusministeeriumi, emakeele seltsi ja emakeeleõpetajate seltsiga.

Lisateave: Tiit Hennoste, TÜ eesti ja üldkeeleteaduse instituut, 503 8367, tiit.hennoste@ut.ee