OSKA uuringus kinnitatakse Tartu Ülikooli õigushariduse kvaliteeti

Kutsekojas programmi OSKA raames tehtud siseturvalisuse ja õiguse valdkonna uuringust selgub, et Tartu Ülikoolis saab kvaliteetset õigusharidust ja seda peetakse paremaks kui teistes juriste õpetavates ülikoolides.

Põhjaliku uuringu kohaselt kasvab järgmise kümne aasta jooksul (2029. aastani) vajadus õigusteenuste pakkujate järele peaaegu 10%. Õigusvaldkonna hõive jääb praegusega samale tasemele, kuid õigussüsteemi suurem keerukus ja arvukamate oskuste vajadus näitavad, et tulevikus vajatakse rohkem spetsialiseeritud tööjõudu.

„Intervjueeritud tööandjate ootustes uue tööjõu suhtes ilmnes, et olenemata tegevusalast eelistatakse Tartu Ülikooli lõpetajaid, kelle puhul peetakse paremaks nii õigusteadmisi kui ka nende seostamise ja õigusnormide tõlgendamise oskust,“ järeldavad uuringu autorid Terje Kaelep ja Anneli Leemet.

Tööandjate üldistatud hinnangutele tuginedes võib öelda, et Tartu Ülikooli õigushariduse juures hinnatakse kõrgelt õppe sügavat akadeemilist mõõdet, mis annab lõpetajatele tugeva erialase aluse, võimekuse töökohal kiiremini kohaneda ning omandada vajalikud erioskused ja -teadmised. Uuringu autorite hinnangul tõsteti Tartu Ülikooli lõpetajate puhul esile laiemat silmaringi, laiapõhjalisi õigusteadmisi, paremat tõlgendus- ja analüüsioskust.

Positiivsena nimetati veel ülikooli varustatust õppejõududega, sh praktikute kaasatust õppetöösse. Õppejõudude värbamine on õigusvaldkonna palgakonkurentsi arvestades ülikoolide jaoks problemaatiline, kuid intervjueeritute hinnangul on Tartu Ülikoolil vajaliku õppejõudkonna säilitamine paremini õnnestunud. Võimalike toetavate teguritena nimetati õigusteaduse õpetamise pikaajalist traditsiooni Tartu Ülikoolis, tugevaid suhteid vilistlaskonnaga ning head koostööd tööandjate ja teiste valdkonna asutustega (nt Riigikohtuga, mis asub samuti Tartus).

Tulevikus väheneb valdkonnas lihtsama töö osakaal ja kasvab vajadus heade õigusspetsialistide järele, kes oleksid võimelised tegema keerukat spetsialiseeritud tööd. Seepärast eeldavad tööandjad uuringu kohaselt magistriastme ettevalmistusega tööjõudu, sest bakalaureuseõpingute jooksul ei omanda üliõpilased kogu tulevaseks tööks vajalikku õiguspädevust.

„Klassikaliste õiguserialade – advokaat, kohtunik, prokurör, notar – puhul on välja kujunenud, et spetsialistid tulevad just Tartu Ülikooli õigusteaduskonnast,“ rääkis vandeadvokaat ja Eesti Advokatuuri aseesimees, õiguse alavaldkonna eksperdikogu liige Imbi Jürgen. „Tihti minnakse ülikooli juurat õppima ka varasema kõrghariduse omandamise järel. Näiteks õigusharidusega ehitusinsener on tööturul erakordselt tugev spetsialist,“ lisas ta.

OSKA on Vabariigi Valitsuses 2014. aastal heaks kiidetud tööturuseire ja -prognoosi ning oskuste arendamise programm. OSKA eesmärk on siduda paremini tööturuvajadusi ja koolituspakkumist ning aidata kaasa sellele, et tööturu muutused ja ühiskonna vajadused jõuaksid koolituspakkumisse võimalikult kiiresti. Kvaliteedi hindamises osalevad sõltumatud eksperdid, nende seas valdkonna tööandjad, väliseksperdid ja üliõpilased.

Vt ka OSKA uuringut täismahus.

Lisateave: Mari Liiver, Tartu Ülikooli õigusteaduskonna turundus- ja kommunikatsioonispetsialist, 737 6040, mari.liiver@ut.ee