Põhjamaade üliõpilaskooride festival teeb Tartust nädalavahetusel kooripealinna

24. -26. aprillini Tartus toimuv IX Põhjamaade üliõpilaskooride festival toob Tartusse 1300 põhjamaist koorilauljat, kes annavad pikal nädalavahetusel kümneid koorikontserte ja astuvad üles läbi aegade uhkeimal koorikontserdil „Meri. Mets. Linn“, kus esitatakse üheskoos helilooja Maria Kõrvitsa seatud samanimeline kooriseade.

1300 lauljat ja koorimuusikasõpra nii Eestist, Rootsist, Soomest kui ka Norrast, saavad ülikoolilinnas osa dirigentide töötoast, Eesti muusika esitlustest, ühistest koorikontsertidest ja ühislaulmistest, Tartu avastamistest ja siinsest kultuurielust.

Festivali põhiteema "Me/We" räägib rahvuslikust identiteedist, Põhjala rahvaste loomusest ja vabadusest. Galakontserdil täidetakse suur tühi ruum mõtte ja muusikaga, mis mõlemad tõukuvad põhjamaalase olemusest – meie ühistest meredest, metsadest ja linnadest. Kontsert toimub Annelinna A. le Coqi spordihoones, mis ehitatakse spetsiaalselt selle kontserdi tarbeks ümber kontsertsaaliks.

Festivali kunstiline juht Triin Koch (TÜ naiskoor ja kammerkoor), lavastaja Anne Türnpu, kunstnik Kairi Mändla (NO-teater) ja valguskunstnik Andres Sarv (Vanemuine) annavad  spordisaalile enneolematult esindusliku välisilme ning argisest kehakultuurihallist saab galakontserdiks vaimustav etendusväli. Galakontserdi lavastaja Anne Türnpu ütleb, et „festivali galakontsert on omamoodi kokkupuutepunkt erinevate identiteetide vahel, osutades samas hoopis üldisemale ja tegelikult meie esmasele identiteedile ehk inimeseks olemisele.“

Festival avatakse neljapäeval, 24. aprillil kell 17 Tartu Raekoja platsil. Väiksemad koorikontserte annavad kogu festivaliaja 38 koori, nende seas Põhjamaade kooriladvikusse kuuluvad Oslo, Helsinki, Uppsala ja Turu ülikoolide koorid ja kontserdid toimuvad Tartu südalinna parimates kontserdisaalides.

Põhjamaade üliõpilaskooride Festival sai alguse 1987. aastal ja tänavu toimub see juba IX korda, kuid esmakordselt toimub see Tartus. Varem on festivali peetud nii Soomes, Norras, Taanis, Eestis (Tallinnas) kui ka Rootsis. Järgmine kord toimub festival Tartus pea 30 aasta pärast ning seetõttu ongi oluline just nüüd ja praegu festivalilt suurim koorimuusikaelamus välja võtta.

Kontsertide piletid on müügil Piletilevi ja Piletimaailma müügipunktides ning tund enne algust koha peal. Eelmüügist on piletid odavamad.

Lähem info festivali kodulehelt nsss2014.ut.ee. Kuula ja vaata ka 2012. aastal "European Choral Video Award 2012" tiitliga pärjatud koori esitlust.

Lisainfo: Maarja Ülper, festivali peakorraldaja, Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor, tel: 52 579 06, e-post: maarja.ylper [ät] gmail.com.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja