Presidendi teenetemärgi pälvib seitse Tartu Ülikooliga seotud inimest

President Kersti Kaljulaid annab vabariigi aastapäeva eel riigi teenetemärgi tänuks 112 inimesele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud Eesti elu paremaks.

Maaja Vadi pälvib Valgetähe IV klassi teenetemärgi

Maaja Vadi on majandusteadlane, psühholoog ja Tartu Ülikooli juhtimise professor. Maaja Vadi oli majandusteaduskonna dekaan aastatel 2011–2014 ja on alates 2016. aastast sama teaduskonna juhataja. Ta on üks organisatsioonikäitumise uurimissuuna algatajatest ja selle koolkonna arendaja. Tema roll eestikeelse majandusteaduse oskussõnavara väljatöötamisel ja kujundamisel on olnud hindamatu.

Maaja Vadi on avaldanud üle 150 publikatsiooni, olnud rahvusvaheliste ajakirjade erinumbrite ja teaduskogumike toimetaja. Ta on ligikaudu kümne õpiku autor ja kaasautor. Tema teosed on õpetamisel aluseks enamiku Eesti kõrgkoolide juhtimiserialadel. Maaja Vadi juhendamisel on kaitstud 15 doktorikraadi ja üle 150 magistritöö. Tema panus ettevõtete juhtimiskvaliteedi parandamisse ja uue põlvkonna juhtide koolitamisse on väga suur.

Ljubov Kisseljova pälvib Valgetähe IV klassi teenetemärgi

Ljubov Kisseljova on kirjandusteadlane ja Tartu Ülikooli vene kirjanduse professor. Ta on slaavi filoloogia osakonna juhataja ja hing. Ta alustas Tartu Ülikoolis tööd 1970. aastal ning on olnud vene keele ja kirjanduse osakonnaga seotud ligikaudu pool sajandit.

Kisseljova peamised uurimisvaldkonnad on 18. ja 19. sajandi esimese poole vene kirjanduse ajalugu, Vassili Žukovski looming ning vene kirjandus teiste rahvuste kultuurikontekstis, samuti Tartu Ülikooli ajalugu ja Juri Lotmani pärand. Ta on süvitsi uurinud ka Jaan Krossi loomingut ja pälvinud selle eest Eesti Kultuurkapitali preemia.

Helle Karro pälvib Eesti Punase Risti II klassi teenetemärgi

Helle Karro on arstiteadlane ning 2007. aastast sünnitusabi ja günekoloogia professor. Ta on nii kodu- kui ka välismaal tunnustatud naistearst ja õppejõud. Alates 1999. aastast on ta Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliiniku juhataja.

Helle Karro põhilised uurimisvaldkonnad on perinataalne ja reproduktiivne epidemioloogia, seksuaal‐ ja reproduktiivtervis ning käitumine (sh teismelistel), seksuaalharidus ja -teenused, viljakus/viljatus ja endometrioos, seksuaalvägivald ning sünnitushirm. Praegu käimasolevatest uuringutest väärib esiletõstmist teadustöö naiste viljatuse alal. Karro eestvedamisel on uuritud ka Eesti naiste seksuaalkäitumist.

Helle Karro on avaldanud 150 teaduspublikatsiooni. Tema juhendamisel on kaitstud kümme doktorikraadi ja valmimas on veel kuus doktoritööd. 2003. aastal pälvis ta välisministri tänukirja töö eest Maailma terviseorganisatsiooni eksperdina.

Kai Part pälvib Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgi

Kai Part on Tartu seksuaaltervise kliiniku naistearst, TÜ kliinikumi naistekliiniku naistearst  ja TÜ kliinilise meditsiini instituudi naistekliiniku sünnitusabi ja günekoloogia lektor. Tema sulest on ilmunud 58 teadusartiklit. Kai Part uurib teismeliste seksuaaltervist ja käitumist mõjutavaid tegureid. Tema uurimishuvideks on kooli seksuaalharidus, sh teismeliste rasedus, noorte kontratseptsiooni levimus ja nõustamine, noorte nõustamisekeskuste roll, kooli seksuaalhariduse kulutõhusus ja barjäärid ning vägivald ja seksuaalvägivald. Ta on Eesti Naistearstide Seltsi liige ning WHO seksuaalhariduse ekspertgrupi liige. Tema inimeseõpik 8. klassile võitis Euroopa parimate õpikute seas eriauhinna sotsiaalsete ja eetiliste teemade käsitlemise eest.

Made Laanpere pälvib Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgi

Made Laanpere on Tartu seksuaaltervise kliiniku naistearst, TÜ kliinikumi naistekliiniku naistearst  ja TÜ kliinilise meditsiini instituudi naistekliiniku sünnitusabi ja günekoloogia lektor. Tema sulest on ilmunud 39 teadusartiklit. Laanpere peamine uurimisvaldkond on seotud naise seksuaaltervist ning käitumist mõjutavate tegurite analüüsimisega. Tema uurimisteemadeks on rasestumisvastaste vahendite kasutamine ja nõustamine, planeerimata rasedus ja raseduse katkestamine, vägivald ja seksuaalvägivald. Made Laanpere on Eesti Naistearstide Seltsi president. Ta on olnud Eesti esindaja Euroopa Naistearstide Ühenduses.

Horst-Werner Maier-Hunke pälvib Maarjamaa Risti IV klassi teenetemärgi

Horst-Werner Maier-Hunke on nimetatud Tartu Ülikooli auliikmeks Eesti ja Saksamaa teadussidemete edendamisele kaasaaitamise eest. 2006. aastast alates on Horst-Werner Maier-Hunke toetanud mitmeid ettevõtmisi Saksa-Eesti kultuuri- ja hariduskoostöö vallas.

Jaanus Villiko pälvib Valgetähe V klassi teenetemärgi

Jaanus Villiko on Tartu Ülikooli Narva kolledži haldusjuht ning saab teenetemärgi kohaliku elu edendamise eest Narvas.

President Kersti Kaljulaid annab teenetemärgid üle 22. veebruaril Arvo Pärdi keskuses Laulasmaal.