Presidendi teenetemärgi pälvivad mitmed ülikooliga seotud inimesed

President Toomas Hendrik Ilves allkirjastas otsuse anda Eesti Vabariigi 94. aastapäeva eel Eestile osutatud teenete tunnustamiseks 99 inimesele riiklikud autasud. Tunnustuse pälvivad ka mitmedTartu Ülikooliga seotud inimesed.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"37641","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]"Iseseisvuspäeva eel tänab ja tunnustab meie riik teenetemärkidega inimesi, kelle pühendumus erinevatel elualadel on olnud paljudele teistele julgustuseks ja innustuseks," kirjutas riigipea otsuse eessõnas.

Tema sõnul näitab riik selle tunnustuse kaudu nii oma rahvale kui ka välisilmale, millised on Eesti väärtushinnangud ja vaim, millised teod on talle olulised.

Valgetähe IV klassi teenetemärgi pälvivad Tartu Ülikooli emeriitprofessor, seeneteadlane Kuulo Kalamees, kes on Eesti üks silmapaistvamaid seente uurijaid ning tutvustajaid ja TÜ õppejõud, arheoloog Ain Mäesalu, kes on ligi 30 aasta jooksul uurinud muinas- ja keskaegseid linnuseid ja TÜ emeriitdotsent, keeleteadlane Jaak Peebo. Sama auraha saab ka Tartu Ülikooli nõukogu liige, Eesti mõtteloo üks kujundajaid ja ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho. Valgetähe V klassi teenetmärgi saab TÜ loodus- ja tehnoloogiateaduskonna õppeprodekaan, teaduse populariseerija Mart Noorma, kelle eestveetav tudengisatelliidi meeskonna tegevus on tõstnud noorte huvi loodustäppisteaduste ja tehnoloogia valdkondade vastu.

Valgetähe III klassi teenetemärgi saab avastusõppe edendaja ning Metsaülikooli eestvedaja ja kaasaaitaja Eestis, Tartu Ülikooli külalisprofessor Mare Taagepera.Valgetähe V klassi teenetemärgiga autasustatakse muusikut ja TÜ Viljandi kultuuriakadeemia õppejõudu Villu Veskit.

Eesti Punase Risti teenetemärgi saab TÜ kliinikumi arst, Eesti esimest kopsusiirdamist juhtinud kirurg Tanel Laisaar.

President Ilves annab teenetemärgid üle 23. veebruaril Tartu Ülikooli aulas.

Teenetemärkide kohta saab lähemalt lugeda siit.

Anneli Miljan
TÜ pressiesindaja