President tunnustab nelja Tartu ülikooliga seotud isikut riikliku teenetemärgiga

President Toomas Hendrik Ilves annab Eesti Vabariigi 98. aastapäeva eel, 23. veebruaril Eestile osutatud teenete eest 99 inimesele riikliku autasu. Saajate hulgas on neli Tartu ülikooliga seotud inimest.

„Teenetemärgid on tunnustus Eesti inimestele ja meie toetajatele välisriikides nende sihikindluse eest oma tegevuses ning lojaalsuses põhimõtetele, millele toetub kaasaegne Eesti – avatusele, demokraatiale, teadmistele, innovatsioonile,“ kirjutas president Ilves otsuse eessõnas.

Valgetähe III klass

Ergo Nõmmiste – akadeemik, Tartu ülikooli elektronspektroskoopia professor

Otsuse kirjelduses tuuakse välja, et tema elektron- ja ioonspektroskoopia alased uurimistööd Tartu ülikooli füüsika instituudis võivad juba lähitulevikus viia uute superrakkude ja nanomaterjalide loomiseni.

Nõmmiste uurimisvaldkonnad on elektron- ja ioonspektroskoopia sünkrotronkiirgusega ergastatud aatomites, molekulides ja tahkistes, isolaatorkilede röntgenoskoopiline uurimine ning pinnanähtused tahkisefüüsikas ja -tehnoloogias. Ta on Eesti füüsika seltsi asutajaliige (1989) ja Soome füüsika seltsi liige (1993). Ta on avaldanud ligi 170 teaduspublikatsiooni.

Valgetähe IV klass

Anu Realo – Tartu ülikooli isiksuse- ja sotsiaalpsühholoogia professor

„Minu jaoks tähendab see, et tunnustust on leidnud uurimistöö, mida oleme kolleegidega aastate jooksul teinud,“ ütles Realo Postimehele.

Realo uurimistöö keskmes on isiksusomaduste erisuse rahvuste vahel, mis tihti väljenduvad küll rohkem tajutud stereotüüpidena naabrite kohta. Ta usub, et kõrgele riiklikule tunnustusele aitas kaasa tema teadustöö Eesti mõõde.

Loe ka ERR Novaatori intervjuud Anu Realoga, mis ilmus artikliseerias, kus Eesti naisteadlased avasid oma tööd ja karjäärivalikuid.

Toomas Saat – Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi direktor

Tema pikaajaliste uurimisvaldkondade alla kuulub luukalade embrüoloogia, Eesti kalandus, kalafauna dünaamika, kaitse ja ratsionaalne kasutamine ning mageveekalade ajaline ja ruumiline levik Läänemere kaldalähedastel aladel.

Kristiina Ehin  – Tartu ülikooli vabade kunstide professor, luuletaja ja proosakirjanik

Ehin on üks tänapäeva tuntumaid ja enim tõlgitud eesti kirjanikke. Tema luuletusi ja jutte on avaldatud 22 keeles, sh šoti, kõmri, makedoonia, udmurdi, prantsuse ja norra keeles. Inglise keeles on Ehinil ilmunud 11 raamatut Ilmar Lehtpere tõlkes.

Et tegemist on ka kodumaal ühe hinnatuima kirjanikuga, näitab see, et tema looming kõlab laulupidudel, Eesti Vabariigi aastapäevakontsertidel, olümpiamängudel ning paljudel teistel esindusüritustel.

Kristiina Ehin on Tartu ülikooli vabade kunstide professor. Oma professuuri ajal annab loengukursust "Teekond tundva inimese ehk homo sensibilis´e juurde. Loovuse kujundlikud väljakutsed".

Loe Ehini esimestest emotsioonidest teenetemärgi saamisest Postimehest.

ERR Novaator kirjutas ka teistest Eesti teadlastest, kellele president teenetemärgi annab.

Loe teenetemärkide kohta ja tutvu kõikide teenetemärgi saajatega presidendi veebilehel.

Virge Tamme