President tunnustas liikuma kutsuvate koolide aasta tegijaid Soomaal „rohelise vaiba“ galal

Tartu Ülikooli liikumislabor kutsus „Liikuma kutsuva kooli“ aasta tegija konkursi 21 värsket laureaati tänu- ja tunnustusmatkale Soomaa rappa. Räätsadel toimunud rabamängule järgnes „rohelise vaiba“ gala, kus uuenduslikele koolijuhtidele, õpetajatele, õpilastele ja teistele laureaatidele andis tunnustuskarikad üle president Kersti Kaljulaid.

Eilsel seikluslikul galal Soomaal kuulutati kümnes kategoorias välja esimesed „Liikuma kutsuva kooli“ aasta tegijad. Žürii valitud 21 laureaadi seas oli nii suurlinna- kui ka maakoole, nii õpilasi, õpetajaid, koolijuhte kui ka ettevõtlikke lapsevanemaid. Liikuma kutsuvate koolide sõpradena said aasta tegija karika Tallinna, Pärnu ja Tartu linn, Sotsiaalministeerium ning Eesti Arhitektide Liit. Osavalt eriolukorraga toime tulnud koolide tunnustamiseks anti üle karikad parimatele kaugõppega kohanejatele.

Tartu Ülikooli liikumislabori ja kümne kooli koostöös 2016. aastal alanud programmi „Liikuma kutsuv kool“ liikmete arv on nelja aastaga enam kui kümnekordistunud. Praegu on programmis 110 liikuma kutsuvat kooli, mis moodustavad viiendiku kõigist Eesti koolidest. Et tunnustada inspireerivaid õpetajaid, koolijuhte, õpilasi, vanemaid ja teisi, kes on edendanud liikuma kutsuvat koolikultuuri, algatas Tartu Ülikooli liikumislabor „Liikuma kutsuva kooli“ aasta tegija konkursi. Konkursile esitati 2020. aasta kevadel üle poolesaja kandidaadi kõikjalt Eestist.

Tartu Ülikooli liikumislabori juhataja Merike Kull selgitas konkursi ja tänumatka korraldamise tagamaid: „Aasta tegija konkurss on meie jaoks võimalus koguda kokku Eesti koolide inspireerivad, suuri muutusi kaasa toovad algatused ning tunnustada neid juhtinud inimesi väärikalt. Tahtsime tänutäheks korraldada ürituse, mis sobiks kokku laureaatide igapäevategevusega liikuma kutsuvates koolides, seetõttu kutsusime nad laugaste vahele mängulisele räätsamatkale.“

Vabariigi President, kes andis pärast räätsamatka Soomaa külastuskeskuse hoovile kogunenud laureaatidele karikad üle, rõhutas oma kõnes, et laste taas liikuma meelitamisel on oluline koolide enda tahtmine tegutseda: „Midagi ei ole teha – kui meie keha ei tööta, siis pea ka mitte. Selle teadmise peame lastele koolis kaasa andma. Oleme hakanud tegutsema, kuid oleme alles teekonna alguses. Aga kool peab ise tahtma. Mida rohkem sellised algatused kasvavad alt üles, seda parem on.“

„Liikuma kutsuv kool“ on Tartu Ülikooli liikumislabori eestvedamisel alguse saanud teaduspõhine programm, mille siht on kujundada liikumine koolipäeva ja -kultuuri loomulikuks osaks. Liikumisvõimalused tundides, vahetundides ja kooliteel toetavad tervist, õppimist ja koolirõõmu ning koostöös koolidega otsitakse viise nende võimaluste loomiseks. 2020. aastal on üle Eesti 110 liikuma kutsuvat kooli ligi 47 000 õpilasega. Aastatel 2020–2023 toimub liikuma kutsuvate koolide arendus- ja rakendustegevus projekti „Kooliõpilaste liikumisaktiivsuse toetamine“ raames, mida rahastatakse Euroopa Majanduspiirkonna programmist.

Lisateave:
Merike Kull, Tartu Ülikooli liikumislabori juhataja ja tervisekasvatuse lektor, 517 6949, merike.kull@ut.ee
Leene Korp, Tartu Ülikooli liikumislabori kommunikatsioonijuht, 504 6403, leene.korp@ut.ee
Janne Jaagant, Tartu Ülikooli liikumislabori kommunikatsioonispetsialist, 5342 2834, janne.jaagant@ut.ee

Sandra Sommer
pressiesindaja