Professor Raul Eamets räägib konverentsil targast rändepoliitikast

22. märtsil Tallinnas KUMUs toimuval konverentsil „Muutused rändepoliitikas ja sisserändajate lõimumine tööturule“ esitlevad Põhja- ja Baltimaade eksperdid värskemaid uurimusi sisserändajate toimetulekust tööturul ning arutlevad muutuste üle rändepoliitikas.

„Tark rändepoliitika võtab arvesse nii tööturu hetkevajadusi, pikaajalisi arenguid kui ka sisserändajate lõimumisvõimekust ja vastuvõtva ühiskonna lõimumisvaldmidust,“ ütles Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna dekaan professor Raul Eamets, kes on tänavuse rändekonverentsi peaesineja.

Põhjala piirkonnas elab praegu ligi 26 miljonit elanikku, viimase 30 aasta jooksul on regiooni elanikkonna koguarv kasvanud ligi 15 protsenti. Oodatavalt tõuseb Põhjamaade elanike arv 2030. aastaks 30 miljoni inimeseni. Suur osa sellest kasvust on seotud sisserändega.

Ka Eesti on muutumas väljaränderiigist suureneva sisserändega riigiks – Statistikaameti andmetel on Eesti rändesaldo alates 2015. aastast positiivne ning alates 2004. aastast positiivne Euroopa Liidust väljapoole jäävate riikidega.

Uppsala Ülikooli professor, Rootsi tööturu- ja hariduspoliitika hindamise instituudi peadirektor Olof Åslund tutvustab Rootsi kogemusi sisserändajate esimese töökoha leidmisel. OECD esindaja Jonathan Chaloff ning ILO esindaja Christiane Kuptsch arutlevad, kuidas lõimumise abil ohjata ebaseaduslikku töötamist.

Konverents lõpeb aruteluga võimalike muudatuste üle rändepoliitikas, kus osalevad Riigikogu liikmed Maris Lauri ja Helir-Valdor Seeder, majandus- ja taristuminister Kadri Simson ja siseminister Andres Anvelt.

Konverents toimub koostöös Põhjamaade Ministrite Nõukogu, Tartu Ülikooli, Euroopa Rändevõrgustiku Eesti Kontaktpunkti, Siseministeeriumi, Rootsi Saatkonna ning Malmö Migratsiooni, Mitmekesisuse ja Heaolu Uuringute Instituudi, Soome Migratsiooni Instituudi, Nordregio ja paljude teiste partneritega.

Konverentsi päevakava ja lisainfo. Konverentsist teeb otseülekande Postimees.

Pressiinfo: Carmen Illak, 56457815, Carmen@amarela.ee

Konverentsi info: Madis Kanarbik, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse Tartu filiaali juhataja, 5046570, madis.kanarbik@norden.ee