Projekt I.N.T.I.T aitab seista laste õiguste eest

Tänavu 1. aprillist kuni 31. märtsini 2022 kestab Euroopa Liidu õiguste, võrdõiguslikkuse ja kodakondsuse programmist rahastatav projekt I.N.T.I.T, millega edendatakse vägivalla ohvriks sattunud laste integreeritud traumateadlikku ravi. Projekti eesmärk on panna kirja sellise ravi parimad tavad, töötada välja spetsialistide koolitamise programm ja õpetada välja koolitajad.

Projekti partnerid on Itaaliast, Küproselt, Hispaaniast ja Saksamaalt ning põhikoordinaator on Itaalia psühhoanalüütiliste sotsiaalteaduslike uuringute instituut IPRS. Eestis on projekti elluviija Tartu Ülikooli õigusteaduskond ja eestvedaja õigusteaduskonna kriminoloogia teadur Anna Markina.

„Lastest vägivallaohvrite ravivajadused on oluline teema – Euroopa Liidus kogeb hinnanguliselt rohkem kui sada miljonit last mingis vormis vägivalda. Samas võib kriminaalmenetluses osalemine kaasa aidata taasohvristumisele ja takistada raviprotsessi,“ selgitab Anna Markina projekti tausta.

Seepärast on Markina sõnul vaja rakendada traumateadlikku ravi ja lapsohvritele mõeldud teenuseid, mis kooskõlas Euroopa Liidu direktiividega kaitsevad lapse õigusi ja tagavad samal ajal kohtumenetluse terviklikkuse.

Projektis I.N.T.I.T tegeldaksegi selle teemaga, edendades hoolekandesüsteemi võimekust pakkuda lapsohvritele tõenduspõhist traumateadlikku ehk traumat ja selle mõju arvestavat ravi (ingl trauma informed therapy (TIT)) kogu riigis.

Projektiga soovitakse suurendada õiguskaitseasutustes töötavate spetsialistide teadlikkust, soodustada rahvusvaheliste kontaktide ja võrgustike teket ning parandada traumateadliku ravi kättesaadavust partnerriikides.

Euroopa Liidu õiguste, võrdõiguslikkuse ja kodakondsuse programmi raames võideldakse igasuguse diskrimineerimise ja rassismiga ning naiste-, noorte- ja lastevastase vägivallaga. Programmitööd teostab Euroopa Komisjoni õigusküsimuste peadirektoraat.

Lisateave: Anna Markina, Tartu Ülikooli õigusteaduskonna kriminoloogia teadur, 5557 3302, anna.markina@ut.ee