Raamatukogu avab ukse muusikauurija noodidžunglisse

Helilooja, muusikauurija ja klaverifanaatikuna on Alo Põldmäe huviorbiidis alati olnud vana arhitektuur, juugend-disain ja vanad noodiväljaanded. Huvi noodiväljaannete vastu on aga aastatega järjest süvenenud. 18. maini on TÜ raamatukogu 3. korrusel avatud mehe üht kirge, noote, tutvustav näitus "Huviväärsusi Alo Põldmäe noodidžunglist".

Palju põnevaid noote on Alo Põldmäe saanud antikvariaatidest, kingitustena sõpradelt või tuttavatelt, muuseumide ja raamatukogude mahakantud duubeleksemplaridest. Erilist huvi on talle pakkunud eesti soost noodikirjastajad Peeter Jürgenson ja Karl Leopas.

Jürgensoni 34 000 noodiväljaandest on Alo Põldmäe oma kogusse suutnud koguda väikse osa, vaid paarsada nooti, kuid needki on väga huvitavad ja väärtuslikud.

Veel on põnevust pakkunud Peterburi, Riia ja mitmete saksa ning austria kirjastuste värvikad 19. sajandi lõpu salongimuusika noodid. Eestis tegutsenud baltisaksa heliloojate nootide baasil on olnud mõndagi avastuslikku, näiteks on teoks saanud Christoph August Gabler’i, „eesti Mozartiks“ hüütava helilooja klaveriteoste esmaettekanded.

Olulise osa näitusest moodustavad Eesti tuntud muusikutele kuulunud noodid koos omanike autogrammidega. Nii on väljas Heino Elleri, Eduard Tubina, Riho Pätsi, Olav Rootsi, Juhan Simmi, Naan Põllu, Milvi Laidi, Theodor Lemba ja paljude teiste muusikute autogrammidega noote.

Huvi ja ka võimalused kogu täiendada seostub tema vanematega. Ema, kirjandusteadlane Aino Undla-Põldmäe oli hea klaverimängija ja koloratuursopran, kelle noodikogust võib mõndagi leida. Isa, kirjandusteadlane ja folklorist Rudolf Põldmäe oli suur eesti laulupidude entusiast ja temaga seostuvad eesti vanema muusika noodiväljaanded.

Lisainfo: Alo Põldmäe, e-post: alo.poldmae@gmail.com;
Ilona Smuškina, TÜ raamatukogu turundusjuht, tel: 737 5749, 515 3387, e-post: ilona.smuskina@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392